Jak oduczyć psa żebrania?

Macie pupila, wasze zwierzątko to pewnie członek rodziny, dlatego nie raz dajecie mu przysmaki. Wystarczy, że raz czy dwa dasz mu jakiś przysmak ze swojego talerza, rybko nauczy się żebrania. Najlepiej nie dopuścić do takiej sytuacji i nigdy nie karmić psiaka tym, co sami jemy. Bywa to trudne, zwłaszcza, gdy goście czy stali domownicy mają mniej silnej woli. Przecież kochamy nasze psiaki i koty.

Ignoruj, jeśli pies zaczyna żebrać, staraj się go ignorować. Gdy zwierzak przekona się, że nawet najwytrwalsze wpatrywanie się opiekuna nie przynosi skutku, zrezygnuje. Gorzej, gdy psiak wzmacnia swoją prośbę tikaniem. Spróbuj wówczas zniechęcić czworonoga, podając mu coś niesmacznego, plasterek cytryny lub cebuli. To powinno przekonać, że jego prośby są bezcelowe.

Zwróć uwagę. Postaraj się zapewnić psu zawsze zajęcie niż czekanie na resztki ze stołu. Aby oduczyć psa żebrania, trzeba być wyjątkowo konsekwentnym. Możesz dać mu jakąś atrakcyjną zabawkę, na przykład tzw. kong, w którym ukryjesz trochę karmy, czy wyjątkowo smaczny psi przysmak. Wtedy zajmie się nim.

Zniechęcaj. Gdy zaczyna żebrać, spróbuj zrobić coś, czego bardzo nie lubi, np. zroś mu pysk wodą (spryskiwaczem) albo uderz gazetą w dłoń, ten dźwięk nie podoba się psom. Wiem, że to brutalne, ale wyobraź sobie, że podczas spotkania z rodziną pies zaczyna podchodzić do gości i żebrać. Nie wiesz jak znajomi się zachowają, od karmienie po odganiania się od czworonoga. Lepiej unikać takich sytuacji. Raz byłam świadkiem takiego spotkania, piesek był tak nieznośny, szczekał nawet ciągnął gości za ubranie. W rezultacie skończyło się na odwiedzinach straży pożarnej i przedstawiciela dostawcy energii. Od świec zapalił się obrus, domyślacie się czym był nasączony JPopularne posty