Dowiedz się, czy uzyskałeś właściwe odszkodowanie

Miałeś kolizję, zgłosiłeś szkodę, uzyskałeś odszkodowanie i… To koniec? Zasadniczo tak powinno być. Wielu poszkodowanych skarży się jednak na zbyt niskie odszkodowanie. Możliwe jest zatem, że ty także nie uzyskałeś odpowiedniego odszkodowania. Jest jednak kilka sposobów na sprawdzenie tego. 

Niezależny rzeczoznawca

Coraz większą popularnością cieszą się niezależni kosztorysanci. Zwykle są oni biegłymi lub należą do któregoś ze stowarzyszeń rzeczoznawców. To sprawia, że nie podlegają oni wpływom ubezpieczycieli. Rzeczoznawca dokładniej oceni straty oraz wykaże właściwe koszty naprawy. Ważne jest także to, że na koniec swojej pracy wydaje ekspertyzę. Może ona posłużyć jako dowód przy odwołaniu lub w sprawie sądowej.
Usługi niezależnego rzeczoznawcy są łatwodostępne, ale wiążą się z dodatkowymi kosztami. To wydatek rzędu nawet 600 zł. Zostaną one zwrócone przez ubezpieczyciela, jeżeli okaże się, że taki wydatek był konieczny (poszkodowany rzeczywiście uzyskał zaniżone odszkodowanie).

Warsztat

Wartość odszkodowania może także sprawdzić warsztat, w którym naprawiasz pojazd. Warsztat jeszcze przed naprawą może sporządzić kosztorys naprawy. Wówczas ty i ubezpieczyciel będziecie mieć pewność, że wycena jest realna. Warsztat będzie bowiem opierał się na zwyczajowych cenach i stawkach. U ubezpieczyciela możesz także przedstawić rachunki za dokonaną już naprawę. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku naprawiać samochodu przed wypłatą pełnego odszkodowania.

Kancelaria odszkodowawcza

Wielu poszkodowanych decyduje się także na pomoc kancelari

i odszkodowawczej. W pierwszej kolejności firma analizuje kosztorys i decyzję ubezpieczyciela. Specjaliści sprawdzają, jakie błędy znajdują się w kosztorysie. Następnie tworzą nowy kosztorys, który odpowiada poniesionym szkodom. Co ważne, taka analiza nic nie kosztuje i możesz w każdej chwili się wycofać.
Kancelaria zajmuje się jednak nie tylko analizą, ale także wypłaca brakującą kwotę. Co ważne, odbywa się to bez dodatkowych formalności i kosztów. Wystarczy jedynie, że przekażesz dokumenty, które już uzyskałeś od ubezpieczyciela. Nie musisz tak jak np.: przy odwołaniu posiłkować się dodatkową opinią niezależnego rzeczoznawcy.
Więcej szczegółów poznasz na https://www.ps.org.pl/

Popularne posty