Dlaczego jesteśmy niegospodarni?

Nikt z każdym bądź razie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że płacimy prawie za wszystko za towary płacimy nawet dwukrotnie doliczając otaczający na podatek. Co zrobić by tyle nie płacić? Czy są na to sposoby aby płacić mniej? Otóż wystarczy pomyśleć i zacząć działać.
Kupując towary takie jak napoje czy ciastka kierujemy się smakiem i ceną. Jednak nikt nie zdaje sobie sprawy z tego że, kupując ciężkie opakowania cierpią amortyzatory w naszym aucie czy zużywamy więcej paliwa. Takie podejście do oszczędzania energii ma związek z cyklem życia produktów. Liczy się tu produkcja, użytkowanie, eksploatacja i koniec życia produktu. Biorąc pod uwagę produkcje nikt nie zdaje sobie sprawy czy lepiej kupić sok w szklanej butelce, którą można ponownie zagospodarować. Powiedzieć można, że plastikowe opakowania też można przetworzyć a lekkie plastikowe opakowania pozwalają na zaoszczędzenie energii potrzebnej na transport.
Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na otaczające nas materiały drewno, szkło, plastik, metal utylizacja i przetwarzanie tego typu materiałów ma konsekwencje dla środowiska. Drewniane meble jakie kupisz mogą zostać odpowiednio przetworzone na półki czy pojemniczki. Metale to tworzywa, które do przetwarzania spożywają najwięcej energii, jednak czasem trudno znaleźć dla nich alternatywę.
Jednak są dziedziny życia w których możemy zacząć oszczędzać i nie będą to oszczędności energii elektrycznej czy samej wody, ale oszczędności wielowymiarowe. Nie mniej jednak porównaj cenę prądu elektrycznego, by wiedzieć ile można zaoszczędzić na zmianie sprzedawcy.
Kiedy robisz zakupy prosisz o reklamówkę, ale czy ją potem wykorzystasz czy wyrzucisz? Już od dawna zakazuje się rozdawania sztucznych toreb foliowych w sklepach, akcja ta miała na celu eliminację foliowych reklamówek, które w następstwie rozwiewane były przez wiatr po ulicach. Jednak opłaty za foliówki nikogo nie zraziły, nadal chętnie je nabywamy a potem po prostu wyrzucamy. Wystarczy tak niewiele po prostu kupić kosz na zakupy czy materiałową reklamówkę, która starczy na wiele lat.
Kolejnym przykładem jest papier śniadaniowy, zainwestujmy w pojemniki na śniadanie. Prawdą jest, że papier można spalić jednak jedząc śniadanie w pracy czy w szkole wędruje on do kosza a stamtąd jest transportowany do selekcji i w sumie nie wiadomo jaka jest jego przyszłość. Czy zostanie spalony i wytworzy energię (minimalną) czy zakład przetworzy go na makulaturę.
Jest wiele takich dziedzin, wystarczy zmienić nawyki a zacznie się oszczędzać i dbać o środowisko.


Popularne posty