Dlaczego warto pytać farmaceutę o leki przeciwbólowe


Nie leczmy się "na własną rękę"! Leki przeciwbólowe zawierają substancje czynne o różnych właściwościach. Farmaceuta wskaże nam najlepszy i bezpieczny dla naszego zdrowia. Dla wątpiących - zestawienie najczęściej wykorzystywanych w lekach bez recepty substancji czynnych. Leczenie bez kontroli może doprowadzić do powikłań, wówczas wydamy dużo więcej pieniędzy niż chcieliśmy zaoszczędzić pieniądze. Zdrowie jest najważniejsze bo nikt nam go nie zwróci, dlatego nie warto oszczędzać i lepiej wybrać się do lekarza. 

• Kwas acetylosalicylowy (ASA) ma działanie przeciwgorączkowe i nieco słabsze działania przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz przeciwzakrzepowe (już przy małych dawkach, 75 mg na dobę). Może podrażniać błonę śluzową żołądka, powodować powstawanie nadżerek i owrzodzeń tego narządu, a także uczulenia skórne (pokrzywka). Nie jest wskazany dla osób z chorobą wrzodową, astmą oskrzelową, chorobami nerek i wątroby, zaburzeniami krzepnięcia krwi, alergików, dla dzieci poniżej 12. roku życia (ryzyko zespołu Rey'a). O tym, że zażywa się kwas acetylosalicylowy, należy poinformować przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. 

• Paracetamol jest łagodniejszy dla żołądka, wykazuje także działanie przeciwgorączkowe, jednak praktycznie pozbawiony jest działania przeciwzapalnego (słabiej się sprawdza, gdy przyczyną bólu jest stan zapalny). Rzadko uczula, zalecany dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Przeciwwskazaniem są choroby wątroby i nerek. Występuje w wielu preparatach dostępnych w aptekach. Dodatek kofeiny lub/i kodeiny zwiększa działanie przeciwbólowe.

• Ibuprofen ma dość silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, natomiast przeciwgorączkowo działa słabiej. Ze względu na działanie przeciwzapalne okazuje się skuteczny w bólach mięśni, stawów, w chorobach reumatycznych, w bólach kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Można go stosować w łagodzeniu bólów menstruacyjnych, bólów głowy, zębów, w bólach towarzyszących przeziębieniu i grypie. Ze względu na dobrą tolerancję i rzadko występujące działania niepożądane jest zalecany przez Europejską Unię Reumatyczną. Podobnie jak paracetamol występuje w licznych preparatach aptecznych. Skojarzony z kodeiną lub paracetamolem wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe. 

• Naproxen ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jego zaletą jest to, iż wykazuje długi czas działania - 12 godzin, wystarczy go więc przyjmować 2 razy dziennie. Jest stosunkowo bezpieczny, nie powinny go jednak stosować osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz uczulone na ten lub inne leki z grupy NLPZ (Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych). Przeciwwskazaniem do przyjmowania naproxenu jest także niewydolność nerek lub wątroby. 

• Meloxicam jest także lekiem z grupy NLPZ. Wykazuje on silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, sprawdza się zwłaszcza w bólach kostno-stawowych, mięśniowych, w przebiegu chorób reumatycznych. Działa długo, wystarczy jedna dawka na dobę. 

• Diklofenak to silny lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, stosowany głównie w chorobach reumatycznych, mięśniowych, bólach kręgosłupa, zębów, bólach miesiączkowych. Nie jest wskazany dla dzieci poniżej 14. roku życia. Występuje także w formie maści i żeli.

• Metamizol wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, słabsze przeciwzapalne i rozkurczowe. Wskazany w przypadkach, gdy inne leki tego typu nie działają. Niewskazany jest przy niedoborze białych krwinek, granulocytozie oraz w przypadku chorób nerek i wątroby. 

Uwaga: Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować tych leków. Chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Popularne posty