Bezpieczne finanse na wakacjach

Czekamy na wakacje cały rok, wybieramy oferty wśród wielu reklam, interesuje nas kierunek, rekomendacje i finanse. Cieszymy się urlopem, ale zanim do niego dojedzie czeka nas załatwianie nie rzadko bieganie między bankiem a biurem podróży. Oto kilka wskazówek na to, jak uchronić się przed przykrościami w podróży i po podróży.


Pieniądze elektroniczne


Przy sobie trzeba mieć pieniądze najlepiej elektroniczne a na niej środki w danej walucie. O pieniądze zatroszczmy się wcześniej, niespodzianki mogą spotkać nas już na lotnisku, więc sprawą przelutowania warto zająć się wcześniej. Jeśli urlop planujesz wcześniej to zadbaj o to aby nabyć obcą walutę po dobrym kursie. Warto mieć też trochę gotówki na tzw. napiwki.

Pamiętaj o ubezpieczeniu


Ponad 20 dni trwa wyrabianie karty EKUZ, wystawia ją NFZ, dzięki niej nie zapłacimy za leczenie szpitalne. Ubezpieczenie bagażu to zupełnie inne sprawa, udaj się z tym do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwłaszcza jak planujesz przeżyć te wakacje ekstremalnie. 

Zabezpieczenie gotówki


Wracając do kary ustal pewne limity dzienne, dlatego warto mieć dwie karty. Nich ma ją każdy z małżonków. Unikaj płatności mobilnych, hackerstwo w niektórych krajach jest tak rozwinięte, że możesz paść ofiarą ich transakcji. Warto mieć zapisany w telefonie numer, pod którym można zastrzec kartę. Oprogramowanie antywirusowe do telefonu albo inny telefon to także będzie pomocne. 

Chroń telefon


Sieć telefoniczna po przekroczeniu granicy informuje nas o tym, że włączył się roaming i podaje nr do polskiej ambasady. Warto tych numerów poszukać też na własną rękę, tak jak i adresu lekarz czy policji. 

Sprawdź przerwy


Nie idzie tu o rozkład lotów ale planowane wyłączenia energii, może być tak, że podczas twoich wakacji zakład energetyczny znacznie dokonywać napraw w okolicy. Chociaż przerwa nie może trwać dłużej niż 24 godziny to mogą wystąpić też awarie. W twoim domu dojdzie do przepięcia, a jeśli masz wadliwą instalację to i do pożaru. Zadbaj o lodówkę, uruchom tryb wakacyjny, aby oszczędzała energie. Daj komuś klucz, nie chodzi tylko o kwiaty, ale w razie potrzeby zadba o twoje urządzenia.

Popularne posty