DOM NA MEDAL

Stylowy dom, jak udekorować nasze mieszkanie na lato, niby to nic trudnego, ale dekoracja ma chronić także przed owadami oraz nie przepuszczać dodatkowych promieni słonecznych w upalne dni. Co więc sądzicie o roletach, markizach, żaluzjach?


WEWNĘTRZNE PO STRONIE PÓŁNOCNEJ 


W średnio nasłonecznionym pomieszczeniu zazwyczaj wystarczy założyć rolety wewnętrzne. Są dekoracyjne, dają delikatny cień i częściowo zapobiegają nagrzewaniu pomieszczeń. Rzymskie rolety, które można zamontować na ramie okna albo przyczepić do sufitu. Dobrze wyglądają w połączeniu z klasycznymi zasłonami. Tkaniny, z których są uszyte, najlepiej dobierać do wystroju wnętrza. Wrażenie chłodu dają jasne kolory, jak biel czy błękit. Ale ciemne materiały lepiej chronią przed upałem, za to lepiej nadają się do jasnych pomieszczeń aby dodać kontrastu. Duże, ciężkie tkaniny są też trudne w eksploatacji. A może te z prowadnicami ,w nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają zwijane rolety z prowadnicami, które ściśle przylegają do ramy okna. Jeśli montujemy je w sypialni, warto wybrać pod nie gumowany materiał, który daje całkowitą ciemność. Zaciągane od dołu rolety idealnie sprawdzają się w mieszkaniach na parterze. Można je zaciągnąć do połowy okna. W ten sposób wpuszcza-my trochę światła, a jednocześnie osłaniamy się przed spojrzeniami przechodniów

Upragniony chód 


Lata są coraz bardziej gorące. Zasłony w oknach przestają nam wystarczać. Skuteczniejsze są markizy lub rolety. Dobrze dobrane sprawiają, że mieszkanie się nie nagrzewa. Ta inwestycja się opłaca. 

Od strony zachodniej i południowej, a także na poddaszu potrzebna jest bardzo skuteczna ochrona przed promieniami. Zapewniają ją markizy i markizolety montowane po zewnętrznej stronie okna. Markizy na poddaszu i oknach pionowych Zatrzymują promienie, zanim dotrą do szyby. Dzięki temu chronią przed nagrzewaniem aż osiem razy skuteczniej niż rolety montowane po wewnętrznej stronie okna. Ponieważ markizy hamują także promieniowanie UV, meble i bibeloty stojące w pobliżu okna nie są narażone na blaknięcie. Markizy chronią też przed refleksami słonecznymi. To ważne, gdy chcemy oglądać telewizję albo pracować na komputerze, wówczas promienie nie odbijają się o ekran. Przy tym nie zaciemniają pokoju całkowicie, więc nie trzeba włączać światła w ciągu dnia. Jeśli mamy okna dachowe umieszczone wysoko, warto wybierać markizy sterowane zdalnie za pomocą pilota. Można zdecydować się też na rozwijane automatyczne. Są wyposażone w czujnik światła, który sam decyduje, kiedy trzeba zasłonić okno. Markizolety w kuchni różnią się od zwykłych markiz tym, że mają ruchomą część na zawiasach. Można ją uchylić, tak by tworzyła daszek. W razie potrzeby mamy dzięki temu łatwy dostęp do zewnętrznego parapetu, bez podnoszenia markizy. Bardziej wymagający mogą zainstalować układy klimatyczne, jednak klimatyzacja jest przyczyną chorób układu oddechowego, nie tyle ze względu na zimne powietrze ale także na mikroorganizmy zbierające się na filtrach. Rozwiązanie to jest także drogie, nie tylko ze względu na montaż ale i na eksploatację (wymiana filtrów, konserwacja, wyższe rachunki za prąd).

Popularne posty