Zapachy w lodówce jak z nimi walczyć?

Wielkość lodówki. Kto u nas posługuje się przez jakiś czas lodówką, dochodzi do wniosku, że im większa, tym lepsza. Coraz więcej osób zaopatruje się na zapas, by nie wystawać w kolejkach, zwykle przed świętami i dniami wolnymi.

Wielka lodówka to wygoda ale i…

Rzecz jasna, że wielkość lodówki zależy też od ilości osób w rodzinie, miejsca w domu (niektórzy np. mają chłodziarkę w kuchni i drugą meblową w innym pomieszczeniu). Na ogół przyjmuje się, że na osobę trzeba liczyć 30-40 litrów pojemności chłodziarki. Dość popularne są u nas chłodziarki domowe o pojemności od 60 do 280 litrów. Wiejskie gospodynie powinny się zaopatrywać w duże chłodziarki, np. 220 do 280 litrów. Mieszkańcy miast nie mają daleko po sprawunki, dlatego wybierają mniejsze modele, gdyż mogą na bieżąco je zapełnić. Duża lodówka to też problemy, więcej się w niej brudzi no i nieapetycznie pachnie. Warto więc wybrać coś lodówkę dostosowaną do potrzeb domowników, inaczej generują się zbyt wysokie rachunki za prąd.

Jak walczyć z zapachami z lodówki?

Czasem należy przetrzeć lodówkę sokiem z cytryny aby zniwelować zapach wnętrza, nie ma co się wówczas nastawiać na poprawę ale to zawsze lepiej niż gdyby zostawić zapach jaki wydaje z siebie czynnik chłodzący, praca agregatu i resztki zgromadzonej żywności. Zapachy tych ostatnich nie będą gromadzić się, jeśli wszystko co do lodówki wkładamy jest opakowane i przykryte i to nie w foliowe torebki ale próżniowe pojemniczki. Ale... jeśli zapachy są, trzeba lodówkę umyć albo nabyć specjalny środek pochłaniający. Są specjalne płyny, które czyszczą i dezynfekują. Można też użyć wody z octem, albo wspomnianej już cytryny. Nie należy myć lodówki roztworem nadmanganianu potasu, bo choć byłby skuteczny, skoro jest używany w pochłaniaczach, to jednak może zażółcić całą lodówkę lub zostawić żółtawe plamy.

Popularne posty