Gotowanie i inne domowe obowiązki dla dzieciaków


Obowiązki domowe mogą stać się dla kilkulatka bardzo interesujące, jeśli pozwolimy mu się przy nich dobrze bawić. To, co nam wydaje się żmudne i nieciekawe, dla naszego dziecka może okazać się atrakcyjną rozrywką. Warto angażować dziecko w domowe czynności, aby wyrabiać w nim dobre nawyki, uczyć systematyczności i zachęcać do pomagania. Szczególnie ważne wydają się być zabawy związane z gotowaniem i mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli mamy w domu niejadka. 


Nie ma chyba lepszego sposobu, aby zachęcić malucha do jedzenia, niż pozwolić mu samodzielnie przygotować jakieś pros-te danie. Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków wzmacnia więzi rodzinne, a poza tym uczy dziecko dbania o higienę i porządek oraz pozwala rozwijać zdolności manualne i zmysł estetyczny. Przy tym można nie tylko nauczyć dziecko gotować, ale i odmierzać proporcje czy uczyć matematyki licząc ile wydaliśmy na produkty ile kosztuje energia elektryczna czy poświęcony czas. 


Dekorowanie ciasta 

Pozwól dziecku uwieńczyć Twój wypiek wymyślonymi przez niego ozdobionego niekoniecznie musisz kupować specjalne smakołyki do dekoracji (kolorową posypkę, czekoladowe listki czy cukrowe perełki). Twoje dziecko szczęśliwe, jeśli pozwolisz mu udekorować ciasto choćby samymi owocami i orzechami. Dzieci potrafią wyczarować na wypiekach niesamowite malunki! Oczywiście im więcej bakalii, tym lepsza zabawa! 

Najdłuższa obierka ?

Do tej zabawy najlepiej posłużyć się jabłkami. Potrzebny będzie jeszcze krótki kurs obierania i już można zaczynać! Zasada zabawy jest prosta, tak obrać jabłko, aby powstała tylko jedna obierka. A kiedy jabłko jest obrane trzeba je po prostu zjeść. Zabawa jest ciekawa, jeśli biorą w niej udział przynajmniej dwie osoby no i można ze sobą rywalizować. Nawet jeśli nie uda się obrać a jednym razem, wygrywa ten, czyjego obierka będzie najdłuższa. 

Uwaga, nie zaczynaj tej zabawy, jeśli nie potrzebujesz dużej ilości jabłek - dziecku może się spodobać obieranie, będziesz się zastanawiać, co zrobić z tyloma owocami. Zawsze można potem zrobić jabłecznik czy naleśniki Oczywiście to zabawa dla trochę starszych dzieci, nad którymi musisz cały czas czuwać. Pamiętaj, że bezpieczniejsze od zwykłych noży są te specjalnie przeznaczone do obierania.

Popularne posty