Studia, nauka ile mogą kosztować?Jestem studentką drugiego roku więc mogę co nieco powiedzieć na temat kosztów za studia. Studiuję dziennie, więc mam smutną wiadomość dla tych, co myślą, że studia dzienne w przeciwieństwie do zaocznych są darmowe. Niestety, po podliczeniu wszystkiego może nawet wyjść, że niosą za sobą więcej kosztów niż studia płatne.

Gdzie mieszkać?

Stancja, każdy żak musi gdzieś mieszkać, chociaż uczelnie proponują akademiki to koszt pokoju waha się od 300 do 500 złotych jak nie więcej. Dodatkowo na głowie mamy lokatorów, czyli zajętą łazienkę i wyjadanie zapasów z lodówki. Wynajem na własną rękę to poza opłatą czynszu koszty wody, prądu, gaz, Internetu. Oszczędności przynosi mieszkanie u rodziny czy wynajem na spółkę, pomimo tego kosztów mieszkania nie da się pominąć. Zaoczni za to wydają na dojazd i nocleg między weekendami, jedna nie są to tak wysokie koszty. 

Dojazd jednak, też dla stacjonarnych

Autobus, tramwaj czy pociąg, aby obniżyć koszt wynajmu mieszkania pewnie znajdziesz coś daleko od uczelni, dlatego więcej wydasz na dojazdy. 

Taniej na jedzeniu

W wirze nauki pewnie nie będzie chwili na zatęsknienie za domem, ale na tęsknotę za domowymi obiadkami już tak. Nie każdy student to „słoik” ale jak już nadarzy się okazja to bierzemy z domu co dają. To skutecznie pomaga oszczędzać na jedzeniu.

Książki i materiały

Na zajęcia wypada przyjść przygotowanym, a do tego należy mieć materiały. Książki naukowe nie są tanie, ksero należy ukrywać przed profesorem, a notatek nikt nie chce dawać za darmo. Studenci niestacjonarni nie są (myślę) rozliczania z posiadania książek i materiałów, ich sprawa z czego nabędą wiedzę na egzamin.

Oszczędzanie na jedzeniu

Student oszczędza na wszystkim poza imprezami, nie wiem czy tak jest, ale często jedynym ciepłym pokarmem jest kawa czy herbata. Kiedy skończą się słoiki, zaczyna się oszczędzanie. Niby jesteś członkiem rodziny, ale dostęp do lodówki masz odcięty, bo ta została w rodzinnej miejscowości. 

Skąd wziąć pieniądze na studiowanie?

Pieniądze przydają się niezależnie od tego czy studiujesz dziennie czy zaocznie. Dodatkowa praca nie zawsze jest rozwiązaniem, dlatego polecam wziąć, jeszcze kilka sposobów na dodatkowy zastrzyk gotówki: stypendia, kredyt studencki, udzielanie korepetycji i sprzedaż starych materiałów naukowych. 

Ile kosztuje studiowanie?

Każdy student inaczej układa swój budżet. Jednak powyższe wydatki zawsze brane są pod uwagę zarówno przez studentów dziennych jak i zaocznych. Pytanie, który z nich płaci mniej.

Popularne posty