Marnowanie jedzenia, jak temu zapobiec?


Statystyki, na które często się powołuję, ocenia się, że w Polsce marnujemy żywność. Inne statystyki podają, że ponad 700 tys dzieci z naszego raju głoduje. Jak temu przeciwdziałać, jest coś co możemy zrobić?

Racjonalna gospodarka i zarządzanie żywnością

Modlitwa, którą większość z nas odmawia codziennie zawiera prośbę o pożywienie. Wyrzucenie chleba można nazwać wiec prawdziwym grzechem, dodatkowo jest to kwestia naszego budżetu, wiele rodzin nie może pozwolić sobie na marnowanie jedzenia. Wiemy ile osób mieszka razem z nami, dlaczego tak trudno ułożyć nam dobrą listę zakupów. Plan zakupów nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić, ale racjonalnie zaplanować posiłki, po to by nie wyrzucać jedzeni.

Data ważności produktu

Jest to jedna z tych informacji, na którą, powinniśmy patrzeć zawsze. Jest ona ważniejsza od składu produktu. Przeterminowane produkty nie zawsze przyczyniają się do oszczędności, jeśli kupimy zbyt wiele produktów i nie zjemy ich w pierwszej kolejności nie wyrzuci ich sklep tylko my, tracąc pieniądze.

Właściwe przechowywanie produktów spożywczych

Żywność pomimo dodatków chemicznych szybko się psuje. Jedyną drogą by temu przeciwdziałać jest odpowiednie przechowywanie produktów żywnościowych. Większość produktów przechowujemy w lodówce, jednak odpowiednie ulokowanie danego produktu też ma znaczenie. Producenci dla przechowywania warzyw i owoców przygotowali specjalne komory, żywność jest odpowiednio konserwowana a my dodatkowo oszczędzamy energię elektryczną.

Przetwarzanie żywności

Popsutą żywność wyrzucamy, dobrze jeśli mamy w domu zwierzęta, wówczas   wie trzeba wszystkiego wyrzucać. Drugim sposobem aby nie marnować żywności jest umiejętne jego przetwarzanie, zanim zanim wyjdzie data d spożycia zobaczmy co możemy ugotować z użyciem jak największej liczby produktów. W Internecie jest pełno przepisów z wykorzystaniem tak zwanych resztek. 

Popularne posty