Racjonalne decyzje = racjonalne dochody


Zastanawiasz się nad nowym samochodem, bo obecny środek transportu zaczyna się sypać, pije za dużo, a części są albo drogie albo trudno dostępne ze względu na jego wiek. Wyliczasz też inne wydatki, jakie czekają cię w przyszłości, pomyśl czy stawiasz na wygodę, cenę, czy świadomie dokonujesz wyboru?

Poniżej kilka przypadków, na które musisz zwrócić uwagę jeśli chcesz by twój dom nie pochłaniał pieniędzy.

Zniszczona lampa czy jej abażur skutecznie ogranicza przenikanie światła z żarówki nawet o 30%, zanim pomyślisz o wymianie, zastanów się czy nie można go gruntownie wyczyścić.

Technologie, które dobierają tyle wody i energii do pracy (pralka, zmywarka) ile potrzeba często mają ogranicznik wagowy. Pomimo uruchomienia tego programu czas pracy i tak wydłuży się. Zastanów się więc, co musisz zmienić sprzęt czy swoje nawyki?

Gdy przed tobą utworzył się korek musisz zwolnić, ale gdy ruch pozwala na szybą jazdę (70-90 km/h) a wiesz, ze po kilku metrach będziesz zwalniał (zakręt, znak stop) nie ma sensu doprowadzać samochodu do tak dużych prędkości. Gwałtowne hamowanie jest przyczyną częstych wizyt u mechanika ale i na stacji benzynowej. 

Dziś kupisz coś drożej ale wypłaci się w przyszłości, często tak myślimy, bowiem marka produktu ma znaczenie. Jakość produktu nie tylko widać ale można ja odczuwać. Sporadyczne picie kakao np. raz w tygodniu można potraktować jako nagrodę, dlatego możemy pozwolić sobie na droższy produkt. Jeśli jednak piejmy je codziennie, kupmy dwa opakowania tańsze i droższe, wówczas smaki przenikną. 

Podobnie możesz postąpić z chemią, ta droższa daje efekty, dlatego warto używać jej do silnych zabrudzeń. Tańsze produkty nich będą używane tylko wtedy gdy będziemy chcieli wyprać przepocone ubrania czy odświeżyć toaletę. 

Wystarczy się porozglądać a z pewnością zauważymy pole do oszczędzania- podejmowania decyzji finansowych.

Popularne posty