O inteligencji finansowej

Lubimy komplementy, a jeszcze bardzie te, które chwalą nasz umysł czy naszą inteligencję, spryt czy zaradność. Skoro jedni mają zmysł artystyczny inni dobrze przyswajają języki, komuś jeszcze innemu nie sprawia problem to, że musi napisać obszerny tekst. Każdy jest inny i każdy wykazuje inną zdolność.

Są pewne zdolności, które chciały by wykazywać każdy, i tak jest z inteligencją finansową. Ten dar bądź umiejętność pozwala na umiejętne obchodzenie się z pieniędzmi. Tak jak t bywa z większością umiejętności może ona być wyuczona bądź nabyta i w miarę upływu czasu doskonalona. Głównie kształcimy się przez dokonywanie wyborów finansowych, jeśli uświadamiamy sobie konsekwencje jakie czekają na nas gdy tylko dokonamy złych wyborów, źle zinterpretujemy przepisy bądź w ogóle nie poświęcimy temu uwagi.

Złe decyzje finansowe bolą, dlatego są dla nas nauczką. Dlaczego dzieje się tak, że choć w szkole nie mieliśmy problemów z edukacją to stan naszych finansów nie jest najlepszy, a koledzy, którzy mieli problem z najprostszym zadaniem radzą sobie świetnie?

Dzieje się tak ponieważ szkoły na ogół wymagają sprawności językowej i zapamiętywania działań. W prawdziwym życiu potrzeba czegoś więcej począwszy od współpracy z ludźmi, zrozumienia a nawet umiejętności przeżywania porażki i przekłucia jej w sukces.

Każdy posiadający inteligencję finansową człowiek wie, że działania gromadzenia oszczędności skupiają się wokół kilku punktów.

1. Zarabianie

2. Ochrona swoich pieniędzy

3. Budżetowanie wydatków

4. Dobre inwestowanie

5. Niepopadanie w lenistwo

Wszystkie te punkty muszą być wypełnione, można dużo zarabiać, ale co z tego jeśli nie budżetujemy naszych wydatków i wkrótce przerosną one nasze możliwości. Inwestowanie nie zawsze oznacza zysku, należy inwestować mądrze. Tak więc od dziś zacznijcie rozwijać swoją finansowa inteligencję.

Popularne posty