Mieszkanie u rodziców – ile oszczędzasz?

Młode małżeństwa chcą zamieszkać na swoim jednak sytuacja finansowa na to nie pozwala, u rodziców nie trzeba przecież płacić za wynajem a to jakieś 800-1500 złotych oszczędności. 

Ile i na czym jeszcze można oszczędzić mieszkając u rodziców i czy faktycznie tak czyniąc nie stajemy się samodzielni? Na to ostatnie pytanie ciężko odpowiedzieć, każdy dorasta w innym tempie i ma inne doświadczenia, samodzielność dla każdego oznacza coś innego. 

Skoro na początek obliczyliśmy, że mamy już około tysiąca oszczędności to idziemy dalej. Rodzice chętnie pomagają swoim dzieciom ale nie powinni i ich we wszystkim wyręczać. Gotowanie, pranie, sprzątanie jeśli mama ofiaruje swoją pomoc w tych czynnościach to pomyśl ekonomicznie ile jesteś do przodu, gdyby opłacić osobę sprzątającą byłby to koszt nawet 50 złotych dziennie, nie zagłębiam się już w to czy był by to dochód opodatkowany czy nie, ale 10 złotych na godzinę trzeba byłoby zapłacić , w wielkim mieście nawet więcej. Oczywiście w niedzielę i święta i inne dni pomoc mogłaby nie przychodzić ale 2-3 razy w tygodniu musiałaby się pokazać. Sto pięćdziesiąt złotych na tydzień razy, no damy te 48 tygodni daje nam 7200 na rok tyle może kosztować nas na rok sprzątanie. 

Gotowanie, to przecież też czynność domowa, jedzenie w restauracjach to jeden z tych przykładów podawany najczęściej w poradach dotyczących jak nie wydawać zbędnie pieniędzy. Wykonując te czynności sami nie widzimy tych kosztów, jedno jest pewne mieszkając u rodziców można oszczędzić. Nie mówię, że na produktach bo tyle moglibyśmy zrobić, ale na samy fakcie, że nie stołujemy się w restauracjach tylko po przyjściu do domu czeka na nas gotowe już danie. Produkty spożywcze to spora cześć budżetu, w niektórych gospodarstwach stano nawet 40-50 proc. wydatków. 

Cala wypłata zostaje w rękach dzieci jeśli rodzice nie pobierają tez zwrotów opłat za wodę i prąd i ogrzewanie. Posiadacze domków jednorodzinnych już od czerwca „polują” na dobrą cenę węgla czy miału aby było czym palić w okresie zimowym. Im większy metraż tym więcej ton czarnego złota należy kupić . Jest to wydatek szacowany na kilka tysięcy.

Badania prowadzone na temat oszczędzania podają, że w ciągu 7 lat mieszkania u rodziców można zaoszczędzić 100 tys. złotych. Kwota ta pewnie będzie różna w zależności od tego kto ile zarabia i czy faktycznie oszczędza. Młody człowiek czy młode małżeństwa czasem tak pławią się w luksusie mieszkania przy rodzicach, że nie odkładają zarobionych pieniędzy. Nowe samochody, wczasy kilka rady do roku, a niestety pamiętać trzeba, że mieszkanie, czy dom będzie trzeba wyremontować, no i rachunki też nie będą wiecznie płacić się same.

Popularne posty