Twoje cele finansowe - recepta

Płać sobie na początku. Na wielu bloga widać tę poradę o co w niej chodzi. Otóż to najprostszy sposób, aby zaoszczędzić pieniądze i lepiej zrobić od razu. Polega to na ustaleniu ile z każdej wypłaty ma zostać bezpośrednio wpłacone na konto oszczędnościowe, aby unikać stresu co miesiąc przelewasz cześć pieniędzy dla siebie. Z biegiem lat, nawet mała część każdej złotówki pobranej z pensji to osiągnięcie pewnej kwoty, więc należy rozpocząć ten sposób oszczędzania tak szybko, jak to możliwe, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Nie dopuścić do gromadzenia nowego długu. Proste, ale co zrobić jak życie toczy się inaczej. Większość zadłużeń wynika z potrzeby jest zasadniczo nieunikniona. Na przykład, bogaci mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić dom, podczas gdy miliony ludzi mogą go kupić wyłącznie poprzez kredyt hipoteczny. Jednak, ogólnie rzecz biorąc, unikamy długów lepiej odkładać pewną sumę pieniędzy zwłaszcza jeśli ich przeznaczenie nie przekracza 2000 czy 3 tysięcy.

Zastanów się ile zajmie ci uzbieranie takiej sumy. Następnie przelicz ile będzie kosztować cię kredyt. I co wyszło korzystniej?

Ustaw cele oszczędnościowe rozsądne. Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli zapisujesz na co masz odłożyć trochę pieniędzy. Ustaw sobie cele oszczędności osiągniętych, to będzie twoją motywacją do podjęcia niezbędnych decyzji i poszerzenia wiedzy finansowej. Tam gdzie pieniądze tam trudne decyzje. Aby osiągnąć ważne cele, takie jak zakup domu lub emeryturę, co może to potrwać lata lub dziesięciolecia ważny jest dobry plan. W takich przypadkach ważne jest, aby monitorować swoje postępy na bieżąco. Tylko robiąc krok do tyłu i nie dostrzegając planu jako całości możemy być nie świadomi tego, co udało się zrobić, a co trzeba jeszcze zrobić.

Ustaw limit czasu na swoje cele. Daj sobie ambitny (ale rozsądne) limit czasu dla osiągnięcia swoich celów, może być doskonałym narzędzie motywacyjne. Na przykład, załóżmy, że twoim celem jest, aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy na zakup domu na dwa lata od dzisiaj. W tym przypadku trzeba będzie zasięgnąć informacji na temat średniego kosztu domów w miejscu, gdzie chcesz mieszkać i zacznij oszczędzać na zaliczkę do zapłaty, gdy nadejdzie czas (co do zasady, musi być co najmniej 20% ceny zakupu zaczniesz się zastawiać na kolejnym krokiem. W Finansach trzeba być elastycznym, to że dziś podejmiesz decyzję o podjęciu kredytu może okazać się złudne. 

Szanuj budżetu i kropka. Łatwo jest zobowiązać się do ambitnych celów w zakresie oszczędności, ale jeśli nie masz żadnych sposób kontroli swoich wydatków, gdy tylko zaczniesz dojdziesz do wniosków, jak trudno jest, aby osiągnąć swoje cele. Aby utrzymać pod kontrolą swoje pieniądze, spróbuj zaplanować swoje wydatki według swoich zarobków na początku każdego miesiąca. Jak rozpocząć takie działania możesz zacząć przypisywać z góry ustalony procent dochodu do wszystkich głównych pozycji wydatków. Unikniesz marnowania pieniędzy, zwłaszcza jeśli podzielisz swoje wynagrodzenie, jak tylko się pojawi, ale pamiętaj – Najpierw płacisz sobie.

Popularne posty