Emerytura w twoich rękach

Wiesz, że oszczędzanie to jedyna droga by w przyszłości mieć więcej niż emerytura, jednak ciągle odkładasz decyzję o oszczędzaniu? Nie masz celu na jakie mają być przeznaczone twoje środki. Może chcesz inwestować ale nie wiesz jak się za to zabrać?

Dziś mam dla Was zasadę 10-28-83, którą być może przekona Was do tego, że należy zacząć oszczędzać od najmłodszych lat, jak tylko zaczniecie pracować. Im większy wpłat i dłuższy okres tym większe odsetki, a co z emeryturą?

Zasada 10-28-83, czyli spokojny wiek emerytalny, co kryje się pod liczbami?
10 tyle procent dochodu miesięcznego, musisz odkładać by w wieku 60 lat zarobić na swoja prywatną emeryturę, najlepiej oszczędzanie rozpocząć od ukończenia 20 lat.
Co oznacza 28 to procent dochodu miesięcznego, jaki należy odkładać, gdy zdecydujesz się na oszczędzanie w wieku 30 lat, a nadal chcesz uzyskać swoją emeryturę w wieku 60 lat. Takie oszczędzanie daje ten same efekt co pierwszy wariant.

Jeśli z jakichś przyczyn zaczniesz oszczędzać w wieku 40 lat, to musisz odkładać aż 83 to procent dochodu miesięcznego,  aby uzyskać ten sam rezultat co 20-latek w wielu 60 lat.

W każdym z tych przypadków cel jest jedne – spokojna starość i środki finansowe na własne utrzymanie. Im później decydujesz się na oszczędzanie tym mniej pieniędzy masz na bieżącą rozrywkę.

Nie wiem kto jest autorem tej metody oszczędzania jednak z tym odkładaniem różnie bywa. No bo ile może odłożyć student zarabiający niewiele, ile ojciec rodziny, który spłaca kredyt? Jestem jak najbardziej za oszczędzanie, zakładaniem lokat czy propagowaniem własnych metod oszczędzania, nic na siłę. Więc wybierzcie swój własny niezawodny sposób. 

Popularne posty