Blog o oszczędzaniu to kolejny post na ten temat 

Liczysz co miesiąc swoje oszczędności i wszystko jest ok., gdyż po raz kolejny udało się zaoszczędzić. Nie stołujesz się na mieście, dawno nie kupiłeś płyty swojego idola a wydał już kolejną. Znajomym ciągle odmawiasz wypadu na inmrezę bo wiesz jak ryzyko to za sobą niesie.?

Nie warto odkładać przyjemności. Całkiem niezły to plan, który zakłada, by ograniczyć wydatki aby potem m zaoszczędzoną kasą szastać. Jesteś w stanie zaoszczędzić tyle by na starość  nie liczyć na państwo i założenia polityki społecznej i system emerytalny? Ja nie raz tak mam, że w myślach  jestem daleko, i robię coś na co nie mogę sobie obecnie pozwolić. Narty, Surfing czy opalanie na jachcie. Oszczędzanie ma wadę, (niestety) Nikt nam  nie zagwarantuje, że po kilkunastu, kilkudziesięciu latach nasze marzenia się ziszczą. Życie jest nieprzewidywalne wpadnie jakiś wydatek, nikt nam nie zagwarantuje, że skorzystamy z oszczędności w taki sposób jak chcemy, mam na myśli tu chorobę i leczenie. Panuje pewne przeświadczenie, które głośno wypowiedział M. Twain, mianowicie według niego za dwadzieścia lat bardziej będziemy żałować tego, czego nie zrobiliśmy, niż tego, co zrobiliśmy.  Jest to podyktowane tym, że uczymy się na błędach i łatwiej przyjąć nam porażkę, a jeśli czegoś nie zrobiliśmy zadręczmy się tym, co by było gdyby. Są decyzje, których żałujemy, ale to inna historia.

Szczęśliwy ten, który może pozwolić sobie na oszczędzanie, nie są w tak komfortowej sytuacji Ci co nie mają z czego oszczędzać, ba nawet żyć. Dla tych pierwszych świat przygotował wiele instrumentów aby ich oszczędzanie było bardziej efektywne. Same banki, które jak wiadomo nie są instytucją społeczną proponują premie finansowe za dokonywanie operacji płatniczych kartą . Oczywiście za kartę trzeba wcześniej zapłacić. Zwrot procentów za dokonanie zakupów na stacjach  Benzynowych, sklepach  czy portalach. Dla nas to gratka ale nic za darmo, są to wyznaczone punkty, chcąc dostać zwrot wydatków(części) musimy dokonać transakcji w partnerów tego banku. Pod pretekstem oszczędności jesteśmy manipulowani. Nie neguję dróg pomagających oszczędzać, bo to przeczyło by idei bloga, chcę je propagować. Jaką radę mogą usłyszeć ludzie wiążący koniec z końcem?

Programy pomocowe w gminach, dodatki energetyczne, rezygnacja z płatnych usług to dla nich codzienna, szara codzienność, bo nie mogą pozwolić sobie na utratę chodź niewielkich kwot. Wydatki są ustalone a czasem przekształcają siew debet. Nie dla nich kredyty bo okaże się, że ich nie spłacą.

Pomysły na poprawę swojego bytu. Lepsza praca, dodatkowa praca, czasem trudno nawet o to. Co więcej, co jeszcze możemy zrobić możemy oszczędzać stosując standardowe metody. Takie jak wymiana żarówek, oszczędności z prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych. Zakupy z listą czy korzystanie z promocji, na którą trzeba uważać. Analizowanie usług, może ktoś ma taniej, warto w tym celu zapoznać się z porównywarką cen energii elektrycznej i dowiedzieć się jakie są ceny energii ewentualnie jak przebiega zmiana dostawcy energii. Wiemy, że media w tym prąd i gaz to tego rodzaju wydatki jakich nie lubimy ponosić więc zróbmy dla siebie chodź tyle by były one niższe.


Popularne posty