10 bezpośrednich porad na oszczędzanie pieniędzy

Jak lawina co jakiś czas zasypuję Was poradami na oszczędzanie, są one znane od dawna i nie odkrywam tu nowych kontynentów piszą na ten temat. Czy można w tej sferze dodać coś nowego? Gdybym była bankowcem czy analitykiem finansowym pewnie podzieliłabym się Wami radą jakie konto wybrać na co uważać, oczywiście o tym piszę ale są to porady znane i wszystkim oczywiste. Dziś też wpis o tym jak oszczędzać, jednak przy każdym punkcie pojawi się ocena na ile wyrobiłam w sobie dany nawyk.


Promocje są zdradliwe

1. Kupuj produkty wtedy, kiedy są na promocji, a nie wtedy, kiedy są potrzebne, chociaż. Nie ma co latać pół miasta za jedną rzeczą, chyba, że chodzi o elektronikę, czy jakąś większa część np. po popsuło się w telefonie, samochodzie, instalacji. Wówczas warto zrobić rekonesans i rozejrzeć się w cenach. Punkt ten sprawdza się zwłaszcza jeśli chodzi o chemię i kosmetyki. Zamiast płacić 40 złotych za proszek można go w tej cenie mieć za 35 i jeszcze gratis dostać płyn do płukania. Zamiast jeździć po całym mieście poświęćmy kilka minut w domu przejrzyjmy gazetki reklamowe okolicznych hipermarketów. Dowiemy się wówczas gdzie warto jechać na cotygodniowe zakupy. Niech to całe oszczędzanie nie spędza nam snu z powiek, potraktujmy to jak naszą misję. W tym zakresie moje działania oceniam wysoko w skali dziesięciostopniowej 8.

Zastanów się, czy ci to naprawdę potrzebne

2. Zakupy można podzielić na kilka rodzajów nie mam tu na myśli takich kategorii jak jedzenie, środki czystości. Tylko muszę kupić bo już nie ma, kupię bo jest w dobrej cenie (spełniamy punkt powyższy) i nie kupuję bo to zbędne. Pamiętaj, że nie wolno sztucznie naciągać klasyfikacji. Widzisz super torebkę, która jest w przecenie nie oznacza, że to okazja i zaraz musisz ją kupić. Odzież to taki element, który powinien służyć nam na dłużej, jeśli chodzi o garderobę to bardzo często spotykamy się z przecenami. Potrzebne znaczy, że będziemy faktycznie użytkować dany produkt i to przez dłuższy okres.

Nie na wszystkim warto oszczędzać

3.Tutaj chcę rozwinąć powyższą myśl, po co nam buty, które przetrwają w porywach jeden sezon? Lepiej zainwestować w markowe i cieszyć się nimi wiele lat. To samo dotyczy odzieży, oczywiście nie wykluczam tego, że można nabyć coś wartościowego na wyprzedażach. Oceniam te dwa powyższe punkty również wysoko i także na 8.

Prowizorka nie jest zła

4. Czasami pozornie kiepski tani produkt może pozytywnie zaskoczyć. Wiele słyszy się o tym, że drogie ubrania nie są szyte w kraju z jakiego pochodzi producent ale przy stosowaniu marnej stawki przez osoby z krajów Azji. Jak się okazuje nie wszystko złoto co się świeci, i tak nie raz możemy zawieść się na drogich produktach, tak jak tanie produkty mogą nas mocno zaskoczyć i to pozytywnie. Macie uraz to marek znanych sklepów, teraz w hier- i supermarketach można kupić towary sygnowane logo tego właśnie sklepu, są one tańsze jednak nie zawsze gorsze. Zauważyłam, że opłaca się tak kupić chusteczki higieniczne, ściereczki czy worki. Ich jakość jest na dobrym poziomie a cena bardzo atrakcyjna. 10 za to, że zdobyłam się na odwagę wypróbować te produkty.

Oszustwa i kradzieże to nie oszczędzanie


5. Sam tytuł mógłby posłużyć za wpis, nie trzeba tu nic wyjaśniać. Znam takich co udaje im się bez biletu przejechać nawet pół miasta jednak nie na tym polega oszczędzanie. Kara może być dotkliwa, to samo z wyłudzeniami czy pożyczaniem pieniędzy bez chęci oddania. Oceniam się na 10 nie pochwalam tego typu zachowań.

Nie wydawaj więcej niż potrzeba


6. Gospodaruj środkami jakie fizycznie posiadasz. Nigdy nie wolno wydawać nam więcej jak mamy, nawet wydawać dokładnie tyle co zarabiamy, wówczas nie zostanie nam nic, i gdzie tu mowa o oszczędnościach. Zarządzamy tym co mamy, nigdy nie można nam o tym zapominać, oczywiście nie gospodarujemy też oszczędnościami na lewo i prawo nie po to oszczędzamy aby wydać je na błahostki, chyba, że taki jest Wasz cel, ja jestem konsekwentna chodź nie zawsze muszę się przyznać. Nie są to duże kwoty więc 9.

7. Gdzie twój luksusowy samochód?
- Palisz, może nie możesz odmówić sobie innych używek?
- Tak.
- Ile paczek dziennie ile kieliszków ile ciastek?
- Trzy.
- Ile to kosztuje?
- 12 zł
- Długo to trwa?
- Od 20 lat.
- Uśredniając wydajesz 36 zł dziennie na używki w przeliczeniu jest to13140 zł rocznie, jazy 20 lat daje nam jakieś 262 800 zł. Co można kupić za tę kwotę, pewnie nie jedno, jednak taką kwotę trzeba odkładać sumiennie a nie przeznaczać ją na coś innego. Tu przyda się konto oszczędnościowe, lokata czy dobrze zabezpieczony sejf, to jeśli nie ufacie bankom. 7, czasem kusi mnie by kupić sobie ciasteczko.

Porównanie cen to droga do sukcesu


8. Porównuj ceny nie wszędzie jest jednakowo. Porady się powtarzają ale kupowanie na zapas bo się opłaca wymagało specjalnego punktu. Teraz czas na rozeznanie, może wiesz gdzie i jakie produkty są tańsze i to bez promocji, wiesz gdzie dokonać ich zakupu, resztę kup u konkurencji. Duże towary takie jak elektronika możesz kupić on-line porównać ceny pomogą Ci portale internetowe ceneo.pl allegro.pl, energiadirect.pl, comperia.pl, cena energii.

Zadbaj o wydatki domowe

9. Punkt ten chcę poświęcić rachunkom domowym, czyli podsumowanie wzorca zachować, zakręcaj wodę, gaś światło, wprowadź proste zachowania do swojego zachowania, wówczas nie uzyskasz niższe rachunki za prąd czy wodę ale też Matce Ziemi. Niestety coraz gorzej idzie mi na tym polu bowiem lubię długie prysznice zatem 5.

Uważaj na gratisy


10. Już na początku istnienia bloga pisałam jak to nie podobają mi się oszukane gratisy. Kubek ma być gratis a nie za dopłatą i to nie małą. Nie będę się o tym rozpisywać wiele bo każdy z was spotkał się pewnie z czymś takim, co innego zakup dwóch produktów w cenie jednego, to polecam gorąco i za to mogę wystawić sobie 10.

Popularne posty