Budżet na kratkach

Zbieranie paragonów czy ich kserowanie i pozostawianie może być bardzo trudne, dlatego lepiej wydatki zapisywać w osobnym zeszycie bądź arkuszu kalkulacyjnym exel. Najlepiej nasz budżet podzielić na kategorie, mogą być różne jednak niektóre będą u wszystkich nas takie same. Przecież wszyscy musimy jeść, płacić podatki czy rachunki. Podpowiem wam trochę transport, rozrywka, czynsz, opał, nawet wydatki na zwierzątko domowe są ważne i powinniście je ująć.

Jeśli już zastanowicie się nad kategoriami wybierzcie w jakiej formie prowadzicie swój budżet, aby potem nanosić na niego sumy. Możecie to robić na bieżąca zaraz po każdych zakupach, albo raz na tydzień segregować paragony uzupełniając pozycje.

Po co to jest? Prowadząc domowy budżet stajemy się bardziej świadomi tego co kupujemy, jeśli w porę zobaczymy, że nabyliśmy coś pod wpływem chwili może uda nam się to oddać, bądź wymienić na coś potrzebnego.
Zyskujemy świadomość ile wydaliśmy na poszczególne kategorie, możemy więc dokonać cięć, jeśli w tym miesiącu wydaliśmy na kosmetyki zbyt wiele to wiemy, że zabronione jest kupowanie dodatkowego kremu i musimy poszukać zamiennik.


Planowanie budżetu z bankiem Milenium 
Budżet to oczywiście nie tylko wydatki rozplanujmy też przychody. Skoro wiemy ile mniej więcej wydajemy na poszczególne rachunki odłóżmy tę kwotę już z początkiem miesiąca. Zaplanujmy duże zakupy, np. kupno nowego sprzętu czy wpłatę czesnego czy płatne badania lekarskie. Wówczas wiemy ile mamy środków do końca miesiąca, i możemy planować ich wydawanie.

Popularne posty