Zguba, kradzież nie trać głowy!

Przytrafiło Wam się kiedyś zgubić coś cennego? Nie to macie szczęście. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach tekst o ludzi dobrej woli, który śpiewał Czesław Niemen stracił trochę na aktualności. Jednak warto się zabezpieczyć na wypadek zguby. Jeśli chodzi o portfel z dokumentami należy szybko zabezpieczyć karty kredytowe czy bankomatowe. W tym celu należy jak najszybciej udać się do banku, bądź zadzwonić na specjalną infolinię. Jeśli chodzi o dowód czy prawo jazdy zgłoś to na Policji. Funkcjonariusz odnotuje to i wyda stosowne dokumenty potrzebne aby otrzymać duplikaty. Następnie czaka Cię urzędowy maraton w celu uzyskania utraconych dokumentów.
Zaginęła komórka? Jeśli znajdzie ją uczciwy czy poczciwy człowieczek pewnie zadzwoni do któregoś z twoich znajomych. Dlatego warto mieć w kontaktach takie wpisy jak mama, tata, dom czy brat. Jeśli ich nie ma znalazca może zadzwonić do twojego szefa bądź eks dziewczyny (ta może nie być chętna do pomocy) Dobre zapisanie kontaktów pomaga w razie wydatku, wtedy służby ratownicze wiedzą kogo maja powiadomić. Ktoś kiedyś udzielił mi rady aby zawyżyć wartość telefonu komórkowego zgłaszając stratę na Policji. Dlaczego zapytałam? - bo poniżej 250 zł nie szukają, acha. Ile w tym prawdy, nie wiem ale warto musiałam o tym wspomnieć.
Zostawiłeś/aś pendriva w kawiarni czy czytelni? Znalazca może go sobie przywłaszczyć. Jeśli jednak wie, że znajdują się tam cenne informacje i zsolidaryzuje się z nami ułatwmy mu to. Warto aby umieścić na pendrivie plik doc. w którym zamieścimy informacje o nr tel. do kogo zgłaszać się w razie zguby.
Taka sam rada dotyczy kluczy (te przodują w statystykach rzeczy zaginionych) warto przy nich umieścić breloczek z numerem telefonu. Nie polecam umieszczania nr rejestracyjnego czy adresu domu bo to może źle się skończyć. Warto też udać się do sklepów czy miejsc gdzie było się zanim odkryliśmy zgubę może na drzwiach widnieje informacja „znaleziono ….” i cała sprawa zakończy się na podziękowaniach.
Pełen wiary w ludzi możesz także udać się do Starostwa Powiatowego, które prowadzi spis rzeczy odnalezionych tudzież zagubionych. Przy odrobinie szczęścia będzie tam twoja zguba przyniesiona przez uczciwego znalazcę.

Pilnujcie się i swoich drobiazgów!

Popularne posty