Jak spać, żeby się wyspać?


Chroniczny brak snu potrafi zaburzyć pracę całego organizmu, może też prowadzić do wystąpienia poważnych chorób. Jak sobie z nim radzić?Sen jest ważny, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Od tego, jak śpimy, zależy to, jak w ciągu dnia funkcjonuje cały nasz organizm. Statystycznie przesypiamy 25 lat życia. No właśnie, statystycznie... Bo dla coraz większej liczby osób dobry sen to niedoścignione marzenie. Na zaburzenia snu cierpi już ok. 20% Europejczyków. Skąd się one biorą?

Przyczyny zaburzeń snu

Najczęściej za bezsennością stoi stres lub silne emocje. Czasami wywołują ją przyjmowane leki (np. antykoncepcyjne). Rytm snu może też zaburzyć przestawienie godzin odpoczynku związane z pracą na zmiany lub przestawieniem czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. W skrajnych przypadkach bezsenność bywa symptomem innej choroby (np. depresji czy nadciśnienia tętniczego).


JAK SOBIE RADZIĆ? 

Ważne jest to, żeby nie czekać, aż kwestia snu unormuje się sama - im dłużej trwają zaburzenia, tym trudniej je wyleczyć. Na początku spróbujmy zadbać o higienę snu. W ciągu dnia postarajmy się zmęczyć fizycznie - godzina spaceru czy bardziej dynamicznego ruchu będzie idealna.
Ostatni posiłek zjedzmy 2 godziny przed pójściem do łóżka. Wywietrzmy i wysprzątajmy sypialnię. Niech to będzie miejsce bez telewizora. komputera i wiecznie dzwoniącej komórki. Usuńmy z pokoju wszelkie źródła hałasu (np. zegar).

Najgorzej mają osoby, które pracują w trybie zmianowym. Organizm niby przyzwyczajony jest do tzw. nocek ale reaguje kiedy to po przerwanej nocy zamiast do łóżka oglądamy telewizję. W nocy budzić mogą nas też sprzęty, uwłacza kiedy aby oszczędzać na prądzie zmieniliśmy taryfę energetyczną na dwustrefową i włączyliśmy pralkę i zmywarkę. Niższy rachunek za prąd nie zawsze wart jest naszego zdrowia, zobacz najlepszy ranking ofert na prąd

Nim udamy się na spoczynek, postarajmy się wyciszyć. Za drzwiami sypialni zostawmy wątpliwości, problemy i kłótnie. Może nam w tym pomóc relaksująca kąpiel lub herbatka z melisy. Jeśli to wszystko nie działa, najwyższy czas poszukać pomocy u lekarza.

Jeśli za naszą bezsennością stoi zmiana czasu, postarajmy się przestawiać godziny snu stopniowo. Kiedy budzimy się w nocy, nie leżmy bezczynnie, zajmijmy czymś umysł (np. czytaniem książki). Czasem zaburzenia snu można usunąć, uzupełniając niedobory magnezu, wapnia i witaminy B6 (przyjmowanej wraz z witaminą PP).


Popularne posty