Kredyt studenckie

Kredyt studencki to najczęstsze źródło finansowania studentów i doktorantów, rocznie zaciąga go nawet 30 proc. żaków. Inne źródła dochodu to albo praca zarobkowa, oszczędności czy pomoc rodziców oraz spadki..

Pomoc od państwa?


Kredyt studencki dla studentów i doktorantów wprowadzono w 1998 roku jako element rozszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Od początku jej funkcjonowania kredyt dla studenta udzielono już 400 tysiącom osób. Nie wszystkie wnioski spotykają się z akceptacją. Pierwszeństwo mają ci, którzy spełniają kryterium wskazane w przepisach o pożyczkach i kredytach studenckich, tj. wskazywało na dochód na osobę w rodzinie nieprzekraczający 2,5 tys. zł. "Do dnia 31 marca 2015 r. banki zawarły ze studentami i doktorantami 5503 umowy kredytowe - 75,6 proc. w stosunku do liczby studentów spełniających kryterium dochodu" - informuje resort nauki. Kredyt trzeba spłacić, inne są jedynie jego wymogi czy procedury spłaty, bo niektóre zobowiązania można spłacać nawet po ukończeniu nauki, czyli wówczas, kiedy będą widoczne jej owoce - dobra praca. 

Na co kredyt?


Większość studentów zaciąga kredyt aby zapewnić sobie mieszkanie. Wynajmowanie stancji to nie lada wyzwanie. Począwszy od znalezienia miejsca, stancja to nie mały problem, wraz z nią pozostają kwestie mediów, wkładu do mieszkania a późnij kwestie oszczędzania. Żak uczy się jak zarządzać sowim budżetem, przed żakiem kłopoty jak oszczędzać energię, tanio się wyżywić i spłacić kredyt.

Popularne posty