Dane GUS - deflacja wyniosła 0,7 proc

Kto odczuł to samo co GUS, mam na myśli spadek cen w ujęciu rocznym to 0,8 proc. Podane statystyki pokazują dane w ujęciu analogicznych miesięcy poprzedniego roku. Niewielu z nas pamięta jak wyglądały ceny w zeszłym roku, ale jeśli prowadzicie domowy budżet to możecie do niego zerkną. Powinno wam wyjść, że w tym roku wydaliście mniej.


Spadek cen

GUS odnotował spadek cen towarów i usług związanych z transportem i to aż o 10,4 proc. Ceny odzieży i obuwia także zmalały, te towary kosztują o 4,5 proc mniej niż w zeszłym roku. Ciekawa jestem jak powstają takie statystyki, może GUS uwzględnia w nich promocje albo okazje cenowe. Ze swojej strony dodam, że ja nie zauważyłam spadku cen, prawda, że 4,5 proc., to niewiele, ale to zawsze kilka złotych taniej na towarze, który kosztuje sto złotych. 

Wzrost cen

Nie wszystkie towary można w tym roku kupić taniej. W gronie droższych towarów znalazły się leki, warzywa, owoce oraz produkty żywnościowe. Warzywa podrożały o 5,7 proc. słodycze o proc., mięso 3 proc. Specjalistom trudno spekulować jak ceny tych towarów będą kształtować się w przyszłym roku. Początek listopada to wzrost cen paliw i jednoczesna wyprzedaż samochodów, ze względu na wyprzedaże rocznika. Tak, więc można spekulować, że dane z listopad będą ujemne. 

Taniej za nabiał

Mleko, sery, oraz tłuszcze znalazły się w grupie tańszych produktów, co prawda spadek cen jest nie zauważalny bo w granicach od 0,03-0,05 proc. Mniej zapłaciliśmy za kawę, herbatę i wodę mineralną (0,01-0,02 proc.)za to palacze musieli więcej zapłacić za wyroby tytoniowe (0,01 proc.)

Popularne posty