Zakup domu, na co uważać?

W Polsce rynek nieruchomości przechodzi kryzys, większość z nas woli się budować niż kupić dom, w którym już ktoś mieszka. Zdarzają się jednak i tacy klienci, którzy są zainteresowani nabyciem domu. Jeśli jesteś jednym z nich sprawdź na co powinieneś uważać. 

W Ameryce agent nieruchomości chcąc sprzedaż dom zaprasza potencjalnych kupców, całe przedsięwzięcie można nazwać „inspekcją domu” czy „drzwiami otwartymi”, u nas chociaż możemy dom przez kupnem zobaczyć nie cisną się do niego tłumy. 

Nikt nie chce aby po zakupie samochodu „wkładać” w niego pieniądze, sprawdzamy sprzedającego, sprawdzamy samochód. Z domem jest tak samo, jednak w tym przypadku musimy zbadać o wiele więcej. Zacznijmy od sąsiedztwa, na pierwszy rzut oka może wydawać się, że sąsiedzi są mili, ale czy tak faktycznie jest? Zdobycie plotek na temat sąsiadów i okolicy, sprawdź fora, może i profile portali społecznościowych przyszłych sąsiadów. Wszelkie chwyty dozwolone, nie chcesz aby okazało się, że sąsiedzi są twoja zmorą. 

Oglądając dom zwróć uwagę na ogród, zadbany czy nie, ile pracy czeka cię aby doprowadzić go do porządku. Gdy jest zbyt ładnie zastanów się dlaczego ten dom wystawiony jest na sprzedaż, może sprzedawca chce coś ukryć, a piękny ogród ma odciągnąć uwagę od tego, że musisz wymienić całą instalację grzewczą. 

Zanim skoncentrujesz się na rozkładzie pomieszczeń sprawdź wszystkie instalacja. Wiem, że nie można znać się na wszystkim ale łatwo stwierdzić czy niedawno przeprowadzane były prace konserwatorskie, można się wówczas spodziewać, że sprzedający chciał coś ukryć. Nowe szpachle czy farba na ścianach świadczą o dwóch rzeczach. Mianowicie, ktoś remontował mieszkanie ale zmuszony jest je sprzedać (zmiana miejsca pracy, dom należał do osoby, która zmarła) albo chce coś ukryć. Oczywiście można zapytać, ale nie zawsze otrzymamy prawidłową odpowiedź. 

Zanim podpiszesz akt notarialny sprawdź dokumentację techniczną, poproś o rachunki jakie sprzedający otrzymał np. nowo nabyty piec czy inne urządzenia. Przydają się, potem możesz mieć problemy, zwłaszcza jeśli remont przygotowany był niedawno i niskimi nakładami kosztów aby zatuszować niedoskonałości.

Popularne posty