Z czego warto budować by oszczędzać?

Ceny materiałów budowlanych zmieniają się z roku na rok, pojawiają się też nowe technologie budowlane. W Niemczech powstają domy z plastiku bądź gotowych bloków betonowych, gdzie indziej zalewają dom za pomocą betonu. Można powiedzieć jaki kraj taki obyczaj, zanim jednak zainwestujesz w technologię budownictwa, wykonaj obliczenia dla ścian i dachu, dowiedz się co się opłaci.

Pamiętaj, że dom to całość jeżeli zastosujesz zbyt cienką izolację dachu, okaże się, że na poddaszu użytkowym jest znacznie zimniej niż na parterze. W przypadku sprzętu AGD, który zużywa zbyt dużo energii, zawsze można taki sprzęt sprzedać lub wywieźć na działkę, z domem jest inaczej jeśli będzie wymagał zbyt dużo energii do ogrzania, problem będzie dużo poważniejszy, a rozwiązanie go znacznie bardziej kosztowne. Przed budową domu warto popytać fachowców ale większą satysfakcję mamy jeśli dokonamy wyliczeń sami. 


Zdecydowanie najtańszym wyjściem jest montaż instalacji, które ogrzewają nasz dom takimi paliwami jak koks, drzewo czy węgiel. Niestety jest to też najbardziej uciążliwy sposób, myślicie pewnie co dziewczyna może wiedzieć na ten temat. Z obserwacji wiem, że do takiego kotła trzeba dokładać paliwo i to w określonym czasie dodatkowo trzeba mieć miejsce na jego magazynowanie. 

Wygodne i dosyć tanie jest ogrzewanie domu gazem z sieci miejskiej, niestety z tego luksusu mogą korzystać tylko mieszkający w tych miejscach, w których ta inwestycja była przeprowadzana. Inni mogą korzystać w gazu LPG czyli wielkich butli gazowych, umieszczonych na podwórku. W stosunku to tej inwestycji pojawiają się olbrzymie koszty. 

Ogrzewanie energią elektryczną wieloosobowego domku o powierzchni ponad 150 m2 wyniesie nas ponad 8 tysięcy rocznie. Przedstawiona ilustracja poprana ze strony Eco.org.pl obrazuje którędy ucieka ciepło w naszym domu. Koszt takiego ogrzewania zależy nie tylko od stanu i struktury naszego domu ale także od ceny energii jak i temperatury termostatu. 


Koszt ogrzewania można obliczyć samemu, albo skorzystać z narzędzi online, które są moim zdaniem niedoskonałe, ale dają nam szacunkowe koszty jakie ponosimy na różnego typu ogrzewanie.

Popularne posty