Telefon stacjonarny vs połączenia komórkowe
Przygotowałam wpis, dzięki któremu dowiecie się co wychodzi taniej. Oczywiście na wstępie dodam, że kalkulacja jest przykładowa i jak to w matematyce bywa inne stawi dają inny wynik, więc negocjujcie ceny. 

Na rynku jest wiele sieci proponujących połączenia stacjonarne, oczywiście zawsze kuszą tym, że w pakiecie taniej, ale nas interesują tylko ceny połączeń stacjonarnych. Jedna z ofert znanego operatora, przedstawia się następująco: „płacisz za to co wygadasz” Zatem jeśli przeprowadzę kalkulację, że będę używała telefonu w dni powszednie między 20:00 a 21:00 oraz w weekendy. Mówimy o telefonie stacjonarnym, wić może używać go każdy członek rodziny, przyjmijmy, że są to 3 osoby, każda będzie rozmawiać średnio 10 minut dziennie i będą to tylko rozmowy lokalne, zatem 30 minut dziennego gadania ile nas wyniesie?

Ile muszę zapłacić? Abonament 59 złotych minuta rozmowy kosztuje 0,10 zł. Za 15 godzin (tyle wygadamy razem w ciągu miesiąca) zapłacę: 15 h * 60 min/h * 0,10 zł/min = 90zł. W sumie zapłacę: 90 zł + 48,74 zł = 138,40 zł

Przeanalizujmy plan innego dostawcę, który proponuje nam darmowe minuty lokalne, droższe połączenia komórkowe i 120 min w abonamencie. Za abonament zapłacę 89 zł. Za 13 godzin rozmów z komórkami i po odliczeniu abonamentu, kalkulacja przedstawia się następująco 13 h * 60 min/h * 0,17 zł/min = 132,6 zł.

W sumie zapłacę: 89 zł + 132,6 zł = 221,6 zł. Myślałam, że po zapłaceniu wyższego abonamentu będę mógł rozmawiać taniej, niestety połączenia komórkowe opłacają się jedynie wtedy gdy mamy telefon komórkowy. 

Telefon komórkowy może wyjdzie taniej, zobaczmy jedną z ofert na kartę. Minuta połączenia kosztuje 0,29 zł. Stawka obowiązuje w standardzie. Nie ma konieczności włączania dodatkowych planów taryfowych, pakietów poza kosztem starteru, no ale w zamian zyskuję jego równowartość do wygadania. Przeprowadzenie 900 minut rozmów będzie nas kosztowało 261 zł. Telefon na kartę okazał się tańszy od abonamentowego. Oczywiście to same rozmowy bez smsów, które są tańsze niż połączenia i czasem wystarczą jako forma kontaktu. 

Telefon komórkowy, pytanie jest jedno - Jakiego wybrać operatora? Analizę ofert należy przeprowadzić przy określonych założeniach. Najlepsza jest oferta, która zaspokoi Twoje potrzeby, zatem musisz je określić. Zastanów się czy to Ty będziesz dzwonił, czy chcesz być jedynie dostępny dla innych. Jeśli wybrałeś oba bądź drugie założenie postaw na tańszy abonament najtańszy abonament. Oczywiście wygra ta sieć w której jest większość twoich znajomych a połączenia z nimi nic nie kosztuje.

W takim wypadku koszt abonamentu to 59 złotych, minuta połączenia z innymi 0,26 zł/min połączenia z numerami stacjonarnymi 0,29 złotego, to średnio 0,27 zł/min za połączenia. Z naszych 15 godzin gadania, (muszę przyjąć te same dane co w przypadku telefonów stacjonarnych) nich 1/3 połączeń będzie darmowa (do tej samej sieci). Zostaje 60 minut * 0,27 złotego to 162 złote + abonament = 221 złotych

Co o tym myślicie, komórka się jednak opłaca, a w zamian dostajemy jeszcze telefon, przy tak wysokim abonamencie może i Internet?

Popularne posty