10 scenariuszy jakie mogą przytrafić się w pracy

Mając nieco ponad 20 lat szukamy pierwszej pracy, a w niej doświadczamy najważniejszych lekcji, jakie otrzymamy w kolejnych latach. Oczywiście pierwsza praca to pasmo porażek, zawodów i sprawdzenie siebie czy przysłowiowe „danie rady” sprawdza się w twoim wypadku. Niepowodzenia można przekłuć w wartościowe doświadczenia, to i tak wolelibyśmy aby niektóre się nie powtórzyły.

Praca marzeń jest do kitu. Bardzo często myślmy, że dany zawód to błogosławieństwo, uśmiech lodu dla tego kto akurat zajmuje to stanowisko. Niestety do kuchni to inaczej wygląda. Zawód, załamanie i chęć ucieczki. Warto przygotować się na tego typu rozczarowanie.

Nie przygotowałeś się do rozmowy i cię zatrudnili, ale ci to wypominają. Poszukiwanie pracy to czasem okres wielu miesięcy, po tak długim okresie można czuć się znużonym, zdegustowanym an na rozmowie kwalifikacyjnej na pytanie dlaczego chcesz tu pracować? Mówić – bo muszę zarobić hajs. Spontaniczne zachowania są wskazane, ale czasem mogą stać się przyczyną naszych przyszłych problemów. Kiedy pracodawca ci to wypomina, pamiętaj, że mimo to cię zatrudnił. Po prostu bądź sobą, wówczas lepiej będzie ci się żyło. Kiedy zaś rozmowa staje się porażką, wiesz, że musisz przyjąć inną twarz.

Zgadzasz się, bo chcesz być zauważony. Koniec końców wszelka robota spada na ciebie. Nie ma tego złego, jesteś ambity i bierzesz na siebie wiele zadań ale w rezultacie tego nie masz na nic czasu. Zaproponuj pomoc w wykonaniu zadania, powiedz, że chętnie się douczysz, nie bierz na siebie zbyt dużo. 

Byłeś i cię nie ma, nowi mają gorzej, są wykorzystywani, pomijani w awansie, a gdy trzeba redukować etaty są pierwsi na liście. Nie łam się, nie ta praca to inna, w każdej dawaj z siebie 100 proc. Do nowej pracy idziesz z bagażem doświadczeń, przekłuj to w sukces. 

Koszmarny szef, koszmarne sny. Niestety na to nie ma rady, im szybciej nauczysz się w tym żyć tym lepiej. Naucz się jego reakcji, popytaj co robić kiedy zapyta o…, czasem trwa to kilka miesięcy zanim go rozgryziesz. 

Dobrze płacą ale praca jest okropna. Nie pasować mogą ci współpracownicy, klienci jak i rodzaj wykonywanej pracy. Pani w sklepie musi się uśmiechać, być miła nawet gdy klient nie odwzajemnia tego. Pieniądze są istotnym aspektem pracy, to one mogą zapewnić Ci poziom życia, jakiego pragniesz. Musisz więc wybrać, albo robisz czego nie chcesz i żyjesz w luksusie, albo robisz to co lubisz i tym się karmisz. Gorzej jeśli pracy nie znosisz a wypłata jest niska. 

Pierwszy, drugi, trzeci błąd, co zrobić przyznać się? Zdarza się, że i najlepszym powinie się noga, tłumaczyć się, co robić, powiedzieć komuś. Przyznaj się, zwłaszcza jeśli ktoś inny poniesie konsekwencje, kiedy odkryje, że ukarali go za ciebie będziesz mieć kłopoty. Szef nie będzie zadowolony ale zwykle można naprawić szkodę. 

Wróg przyjaciel z kim się lepiej pracuje? Spędzasz wiele godzin w biurze, a to może być przyjemniejsze, jeśli jesteś wśród przyjaciół. Niestety, kiedy dojdzie do spięcia przyjaźń może się zakończyć. Praca z ludźmi nieprzychylnymi jest mecząca. Skupiasz się nie tylko na swojej pracy ale także na tym aby nie stać się ofiara żartu czy ataku ze strony kolegów.

Popularne posty