Bank nikogo nie oszczędza czyli konsekwencje niespłacania kredytu gotówkowego

Decydujemy się na nawet na kilkanaście kredytów gotówkowych, które są na m potrzebne w danym momencie. Małe firmy i przedsiębiorcy znają to kiedy nagły wypadek czy inwestycja przekracza koszty. Takich małych kredytów może być wiele, a bywa i tak, że jedna osoba ma kilka zobowiązań z tytułu kredytów na raz. Z brakiem płynności finansowej zmagają się nie tylko firmy, gospodarstwa domowe też narzekają na brak gotówki i duże potrzeby. Kredyt to dla wielu z nas konieczność, jednak decyzja o kolejnym to często krok nieprzemyślany albo świadome ryzyko.

Zwolnienie z pracy, nieuczciwy kontrahent czy choroba, która dostarcza wielu wydatków. Słowem każdemu może się zdarzyć w życiu taka sytuacja, w której nie będzie miał środków pieniężnych na raty. To nie jest jednak sprawa nie do rozwiązania, choć zwykle wydaje się, że nie ma już żadnego ratunku. W przypadku problemów finansowych bardzo ważną rolę odgrywa czas. Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie zdobyć pieniędzy do dnia, w którym przypada płatność raty, nie czekajmy aż ten dzień nadejdzie. Im wcześniej skontaktujemy się z bankiem, tym mamy większą szansę na polubowne załatwienie sprawy.

Kolejną metodą na brak pieniędzy jest konsolidacja zobowiązania. Konsolidować można jeden kredyt poprzez wydłużenie okresu spłacania. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku oddamy bankowi więcej i w dodatku musimy mieć zdolność kredytową na nowy kredyt, więc jeśli przyczyną problemów finansowych jest utrata pracy to nici z konsolidacji. Czasem konsolidacja okazuje się wybawieniem, bo powoduje realne obniżenie miesięcznej raty, a przecież problem jest właśnie z wysokością raty.

Jeśli bank nie uzyska spłaty kredytu po wysłaniu kilku wezwań do zapłaty, kieruje pożyczkę do windykacji. Polega to na tym, że umowa kredytowa zostaje wypowiedziana i po upływie okresu wypowiedzenia bank nadaje bankowy tytuł egzekucyjny. W tym momencie nie można już wrócić do spłaty rat. Bank po nadaniu tytułu egzekucyjnego żąda już całkowitej spłaty kredytu zarówno jeśli chodzi o kapitał jak i odsetki. Jeśli kredyt nie zostanie w wyznaczonym terminie w całości spłacony, bank wystąpi do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Tu uwaga, sąd nadaje klauzule wykonalności na rozprawie niejawnej, czyli bez naszego udziału. Otrzymamy jedynie pismo informujące o nadaniu klauzuli wykonalności, która otwiera drogę komornikowi do zajęcia naszego mienia. Nie będzie tu skrupułów. Zajęte zostanie mieszkanie, samochód i każda inna rzecz, która należy do dłużnika. Nie ma co się śmiać, że mnie to nie spotka gdyż komornik pomyli mieszkania i trafi do sąsiada. Zajęcia komornicze to nie jest wcale przyjemna sprawa, potem możemy mieć problem z umową na abonament telefoniczny o kolejnym kredycie nie mówiąc.

Popularne posty