Warto poznawać nowe rzeczy, ale za jaką cenę


Nauka zawsze była chwalona, grzeczne dzieci, które się dobrze uczyły były stawiane za przykład rodzeństwu, które nie zawsze miały piątki na świadectwie. Dziś coraz więcej osób w poszukiwaniu lepszej pracy inwestuje w siebie. Zapisują się na kursy by uzyskać dodatkową wiedzę a potem pochwalić się papierkiem z pieczątką czy to rektora, że ukończyło się podyplomówkę czy innego realizatora kursu. 

Pamiętamy coś z tego, potrafimy wiedzę nabytą w czasie tej nauki wykorzystać w praktyce, może idziemy tam tylko po to by mieć poczucie samorealizacji. Świadomość, że robiliśmy coś dla siebie to dużo. Przecież kto ma o nas walczyć jak sami o siebie nie walczymy. 

Próby samokształcenia bywają różne. Kurs, na którym zamiast wykładać opowiada się życiowe historie i zadaje słuchaczom pytanie co zrobić by moja córka nie pyskowała? Raczej nie spełnia norm edukacji. Potem, aż wstyd pochwalić się takim kursem, z którego niewiele wynieśliśmy.

Nauka trwa latami. Codziennie powinniśmy podsumowywać swoje dokonania i pracować ciężej. Nie mówię tu tylko o nauczeniu się jedynie kilku słówek z łaciny czy po niemiecku. Gdyby ktoś zapytał na czego nauczyłeś się w zeszłym roku, miesiącu, tygodniu? Może odkryłeś prawdę o sobie, jaką podziel się. 

Ja zdaję sobie sprawę z tego, że kupuję rzeczy, które mają mi pozornie pomóc jestem nimi zachwycona a w rezultacie w ogóle z nich nie korzystam. Tak jest z notesami, kalendarzami czy innymi skoroszytami. Gdy muszę coś zanotować sięgam o pierwsza lepszą kartkę będącą na widoku najczęściej jest to ulotka reklamowa. Co daje mi ta wiedza, wiem, że nie mam co na siłę wraz z 1 stycznia inwestować w kalendarza. 

Takich pytań jakie możemy sobie zadawać są setki, może czegoś nowego próbowaliście. Taniec, pływanie, biegania nie mówiąc o rzeczach zakazanych. Doświadczenia, jakie macie nowe doświadczenia, ktoś udzielił wam cennej lekcji? Nie – sami sobie zafundujcie i codziennie uczcie się czegoś nowego. Rozwój jest ważny przecież nawet papier toaletowy się rozwija.

Popularne posty