Prosty rachunek

Czym przekonać czytelnika czy widza to zakupu, oczywiście ceną jak to nie przemawia to może oszczędności jakie będą wynikać z zakupu danego produktu przekonają społeczeństwo. O reklamach można powiedzieć sporo jednak , niektóre są śmieszne inne pouczające ale wszystkie mają cel – nakłonić do kupna. 

Operowanie liczbami to dobry zabieg by namącić ludziom w głowach, do tego dobra grafika i wszystko robi efekt. Przeprowadzaliście kiedyś obliczenia takie jakie sugerowała wam reklama? Bez tego nie dowiecie się czy warto kupić dany produkt. 

Producent środków chemicznych dodawanych do zmywarek wykonał test, rezultaty są jednoznaczne zmywanie w zmywarce jest oszczędne. Komplet naczyń można umyć już w 10-12 litrach wody, kiedy mycie ręczne to marnowanie aż 90 litrów. To samo dotyczy energii elektrycznej, zmywanie ręczne nie pobiera jej w ogóle ale zmęczenie jakie po nim następuje oraz zmarnowany czas to spory koszt. Podczas gdy zmarnowana energia to rocznie to na moim przypadku jedyne 14 złotych, więcej wydam za wodę bo aż 171, 17.


Przekonuje was takie obliczenie? O ile nie wiem ile wyleję wody do zmywania, mogę to jedynie oszacować jedną z najpopularniejszych miar jaką jest miara na oko. Moje wnioski są nieco inne, dlatego nie będzie wykonywać własnych obliczeń ale także wspomogę się kalkulatorem energii elektrycznej. Jego wyliczenia są nieco inne, skoro zmywarka o mocy 1500W, a standardowe maszyny taką właśnie mocą się charakteryzuj pobiera podczas dziennej pracy prądu za 1.51 zł, miesięcznie 45,43 to roczny koszt za energię elektryczną wynosi ponad 500 złotych. Oczywiście możecie przyjąć inną cenę kWh, ja postanowiłam ująć koszt energii czynnej wraz z opłata za dystrybucję, może producent tabletek piorący w swoich rachunkach tego nie uwzględnił, niemniej jednak nasz rachunek składa się z dwóch elementów.


Popularne posty