Oszczędzanie i jego ekologiczne aspekty


Prawdziwy ekolog patrzy pod nogi by nie zadreptać robaczka. Z różnych przekonań ludzie nie jedzą mięsa czy produktów jakie mogą pochodzić od zwierząt. W latach siedemdziesiątych takie postawy także istniały czy były napiętnowane czy propagowane nie wiem. Jednak już wtedy znane ludzie korzystali z ekologicznych sposobów na życie. Im chyba bardziej chodziło o wprowadzenie do przesyconego marketingiem i postępem życia trochę natury, my sięgamy po takie sposoby dlatego, że chcemy zaoszczędzić.


Oszczędzanie wody

Znacie już sposoby na oszczędzanie wody, nie będę się rozdrabniać i pisać o tym, że lepiej jest posiadać zmywarkę niż miskę z wodą, a o myciu pod kranem zapominamy całkowicie. Co gdyby miskę zastąpić wiaderkiem a w środku znajdował się piach? Talerze przecieramy piaskiem, brud schodzi gdyż piasek dobrze sprawdza się jako materiał polerujący mamy załatwione obie czynności. Tłuszcz czy woda znajdująca się na talerzu zostanie wchłonięta, brudny piasek będzie podsypką pod rośliny. Koszty, oczywiście gdybyśmy chcieli kupić piasek akwariowy – kwarcowy to kilogram kosztuje ponad złotówkę, za 25 kilogramów oczyszczonego piasku do piaskownicy zapłacimy 10 złotych. Na jak długo wystarczy taka ilość, wszystko zależy do tego jak oszczędnie będziemy używać produktu. Nie ma przecież przepisu, że do umycia patelki potrzeba pół litra wody i 800 gram piasku. Kolejna zaleta to rezygnacja z kosztów energii elektrycznej
Wady takiego piaskowania, ależ oczywiście są nie wszystkie garnki będą mogły być umyte. Piasek podziała na powierzchnię teflonu niczym papier ścierny. Porcelana czy marnej jakości szkło szybko się porysuje.

Ekologia w naszym życiu

Zagorzali ekolodzy stosują piasek nawet w łazience i nie chodzi tu o mycie ciała, chociaż drobny piach świetnie sprawdzał by się jako peeling. 

Metoda ta jest dobrze znana jednak piasek miesza się z odrobiną wody i ruchami kolistymi czyści się butelki czy butle po winie, z czasem piasek zastąpił ryż. 

Co są sądzicie o taki sposobie, gdyby odjąć koszty środków chemicznych z pewnością było by to tańsze rozwiązanie, a przecież piasek jest łatwo dostępny, czasem wystarczy wykopać go z własnego podwórka. 

Popularne posty