Gaz, który lepszy

Kupując gaz ziemny butlowy czy pobierając gaz z sieci nie zastanawiamy się od kogo kupujemy to medium, ma go być dla nas pod dostatkiem a jeszcze lepiej, żeby był tani. Niektórzy przyrównują kwestie gazu czy energii elektrycznej
do inny państw. Kraje skandynawskie mają najtańszą energię eklektyczną czasem darmową gdyż są jej producentem, u nas rodzime dobro jakim jest węgiel nie jest wcale tanie, musimy płacić za nie słono.

Polska nie słynie z tego żeby posiadała gazowe pokłady jednak w Wielkopolsce gaz jest wydobywany i trafia do domów mieszkańców, ci jednak muszą za niego płacić okazuje się, że są sposoby na to by na gazie oszczędzać.

Stosując się do niektórych porad jak oszczędzać ciepło czy prąd w domu zyskujemy wiedzę jak oszczędzać gaz, wiele z zachowań oszczędnościowych powtarza się. Wprowadziliście już cięcia w budżecie by zaoszczędzić wymieniliście okna by było cieplej zimą, uszczelniliście drzwi, może planujecie remont dachu. Nie odkładajcie tego na potem, oszczędzicie na ogrzewaniu nie ważne czym ogrzewacie węglem, energią czy gazem im szybciej uszczelnicie wszystkie otwory tym będzie taniej.

Kaloryfery chodź spragnieni jesteśmy lata warto w tym okresie pomyśleć o grzejnikach. Meble czy siedziska nie mogą ich przesłaniać, pisałam już o tym w poradach na temat oszczędzania na energii. Za grzejnikiem powinien znajdować się ekran, który odbija ciepło, cały grzejnik natomiast nie powinien mieć uszkodzeń, mechaniczne odrapania czy złuszczająca się farba to nie tylko kwestia gustu ale wprawia, że grzejnik zatrzymuje ciepło bądź nadmiernie je emituje co prowadzi do tego, że musimy dostarczać więcej paliwa. 

Nowe szybko się zwraca, szkoda wydać na wstępie aż tyle bo piece czy kaloryfery to spory wydatek, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Więc im wcześniej przeprowadzimy wymianę tym lepiej, nie znam się na technicznych aspektach ale jestem zwolennikiem tego by wszelkie urządzenia techniczne sprawdzać i modernizować, przecież idzie o nasze bezpieczeństwo.

Do czego jeszcze można wykorzystać gaz, oczywiście najpowszechniejszy sposób wykorzystania to gotowanie. Prąd jest drogi więc wybieramy gaz butlowy, nawet jeśli raz na półtora miesiąca konieczna jest wymiana butli u sprzedawcy okazuje się, że gaz podrożał o 2 złote zaraz to wychwytujemy i reagujemy na to złością. Oszczędzanie gazu to tylko nowoczesna kuchenka ale także używanie jej z głową, musimy tak jak w przypadku palników dostosować pole grzewcze do wielkości garnka. Sprawdza się też zasada mówiąca o tym, że by oszczędzać nie gotujemy na zapas, parzymy dwie kawy a nie pół czajnika, posługiwanie się miarką – wskazane.

Popularne posty