5 porad na temat oszczędzania wody w łazience

Możesz zaoszczędzić znaczną ilość wody. Jeżeli nadszedł czas, aby uaktualnić lub zastąpić meble w toalecie szukaj rozwiązań nowatorskich. Ładne wnętrze nie to nie wszystko, trzeba zagospodarować każdy cal przestrzeni. Od dawna już istniej sposób by ponownie wykorzystywać wodę pochodzącą z mycia rąk, by nie trafiała do kanalizacji ale do spłuczki toalety. Nowatorskim rozwiązaniem jest też czerpanie wody deszczowej, poprzez specjalną rynnę woda trafia do pojemnika, by później zasilić spłuczkę. Oczywiście specjalne wkłady pozwalają utrzymać wodę w dobrej kondycji, by nie tworzyły się tam bakterie. 

Starym sposobem jest też umieszczenie w spłuczce butelki z wodą, by zmniejszyć objętość wody i jej tyle nie marnować. Sposób genialny ale i nie bardzo lubiany, ze względu na mniejszą skuteczność. 

Wprowadziłeś się do starego domu sprawdź stan swoich rur, czy nie pojawiały się jakiej przecieki. Jeśli naprawić nieszczelności, można zaoszczędzić dużo wody.

Dobrym sposobem, aby sprawdzić, czy masz przecieki wody w domu jest, wyłączyć wszelkie krany i sprawdzić czy licznik wody się kręci. Najlepiej nie używać wówczas wody przez 1 godzinę i ponownie sprawdzić licznik wody. Jeśli mimo twoje ingerencji stan licznika się zmienił, możesz być pewien, że nie obejdzie się bez hydraulika.

Bierz krótkie prysznice. Używaj timera, albo specjalnego urządzenia, które odlicza czas twojej kąpieli.

Wyłącz kran podczas golenia i mycia zębów.

Kiedy pada deszcz, można zbierać deszczówkę pomóc oszczędzać wodę. 

Odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji jest karalne w większości krajów, trzeba więc odprowadzać ją do gdzie indziej, ale gdzie? Najlepiej gdy woda jest ponownie zagospodarowana, do podlewania czy pojenia zwierząt.

W wężem ogrodowym jest jak z kranami, ustaw odpowiedni strumień, pamiętaj, że nie wszystkie rośliny lubią ostry, wąż też nie może być nie szczelny.

Poprowadź rynnę do ogródka wówczas woda podleje wszystkie rośliny, jeśli w twojej okolicy często pada monitoruj czy rośliny nie zostały za mocno podlane.

Nie myj samochodu na podwórku, nie jesteś w stanie obliczyć ile wody zużyjesz. Ponadto zabronione jest mycie samochodów zwłaszcza płynami i szamponami, które trafiają zaś do wód gruntowych.

Gminy są odpowiedzialne za to by zaopatrzyć swoich mieszkańców w bieżącą wodę, one też pobierają opłatę za metr sześcienny, która jest ustalana przez organ gminny. Dlatego nie możliwe jest znalezienie tańszego dostawcy wody, to samo z kanalizacją, jeśli jesteś podłączony do gminnej/miejskiej sieci też doliczą ci opłatę za ścieki.

Popularne posty