Ogłosić upadłość konsumencką

Ten kto usłyszał pewnie o ten instytucji jaką jest upadłość konsumencka może być zbulwersowany, bo media tak to przedstawiały jak by opłacało się zaciągać kredyty by później ogłosić upadłość.

Decyzja o ogłoszeniu upadłości powinna być gruntownie przemyślana, jeśli syndyk ogłosi naszą upadłość zostaniemy z niczym. Jednak zanim syndyk weźmie się do pracy musi sprawdzić stan twojego majątku, jeśli okażemy się zbyt biedni, nic z upadłości. Nadal będą męczyć nas pisma z banku i komornik. Cóż jak się okazuje nawet by być bankrutem trzeba być bogatym.

Gdy dojdzie do sprzedaży nieruchomości, upadły otrzyma pewną kwotę reszta pójdzie na spłatę kredytów. Jednak kwota tak odpowiada przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres dwunastu miesięcy, przeciętny czynsz, może okazać się, że nie będzie to więcej jak 400 złotych. Kwota ta wydawana jest jednorazowo. 

Wniosek złożony w sądzie rozpoczyna cały proces upadłości. Do tego kroku nie może nas nikt przymusić. Jak każde pismo sądowe, wniosek podlega specjalnym wytycznym, trzeba wymienić w nim dłużników oraz wielkość zadłużenia. Największy problem jest ze wskazaniem przyczyn niewypłacalności., jeśli krok ten jest poprzedzony upadkiem firmy, czy krachem finansowym jest często wpisywane. Jednak nie zawsze są to przesłanki niezależne od upadającego, jeśli sąd nie da wiary upadającemu, wniosek zostanie oddalony. Wniosek musi zostać poparty dowodami, ten etap lepiej skonsultować z prawnikiem by nie odpaść w przedbiegach. 

Sąd wyda decyzję pozytywną zwróci się do syndyka by ten prowadził sprawę upadłości. Najprostszym sposobem na zbycie nieruchomości są licytacje, na którym dobytek zostaje zbyty niekiedy dużo poniżej wartości. Pieniądze z licytacji idą na pokrycie długów upadającego. 

Sąd ustala plan spłaty czasem roczny czasem pięcioletni zależy od kwoty zadłużenia. Upadający nie do końca ma spokój nawet po licytacji, z jego dochodów również część przeznacza się na spłatę zadłużenia. Upadający nie może podczas tego czasu zaciągać nowych zadłużeń, czy zwolnić się z pracy. Ma szereg zadań do spełnienia i jest pod nadzorem. By zabezpieczyć wierzytelności, co roku dłużnik musi złożyć sprawozdanie z wykonania planu spłat oraz osiągniętych przychodów.

Kwoty jakie dłużnik ma spłacać miesięcznie na rzecz wierzycieli mogą ulec zwiększeniu gdy upadły wygra na loterii, nie spotka go to gdy otrzyma podwyżkę. 

Po upływie okresu od pięciu do siedmiu lat, czyli wykonania planu przez upadłego, można wystąpić do sądu z wnioskiem o umorzenie reszty zadłużenia. Następną upadłość można ogłosić po 10 latach.

Popularne posty