Behawioryzm a oszczędzanie

Tak jak mówiłam zacznę od tego, że post składa się głównie z moich prywatnych przemyśleń. Otóż nie jesteśmy świadomi ile pieniędzy tracimy spędzając czas przed telewizorem na portalach społecznościowych czy grając w gry. Przecież to rozrywka, która każdemu się należy, ale mimo tego zawsze warto uświadomić sobie, że tracimy czas a czas to pieniądz. Dlatego siadając do komputera najlepiej wyznaczyć sobie limit ile czasu będziemy przy nim spędzimy. Jeśli jesteś fanem gier online, i budujesz własne miasto bądź podbijasz dzikie ludy pamiętaj, że nigdy nie będziesz pierwszy w rankingu jeśli nie zainwestujesz, inwestycja w internetowe życie kosztuje nim się obejrzysz to stracisz sporo na przelewy czy smsy.
Kolejne nasze niekontrolowane zachowania odnoszą się używek, gdyby ludzie przepalający paczkę papierosów dziennie uświadomili sobie ile pieniędzy na to przeznaczają szybko zdaliby sobie sprawę, że byli by milionerami. Gdyby sporządzić rachunek zysków to paczka papierosów kosztuje ponad 11 złotych razy ilość dni w roku wychodzi 4015 złotych, razy ilość lat można w ten sposób przepalić nawet samochód.
Kolejne uzależnienie, które nie pozwala nam się oderwać to ciągłe sprawdzanie telefonu czy konta pocztowego , portali społecznościowych. Jeśli coś robimy nie wyłączamy wówczas komputera tłumacząc sobie, że za chwilę zobaczę pocztę albo może ktoś odpisał. A istnieje wiele sposobów na to by nie marnować czasu. O ile nie jest to potrzebne nam do pracy wiadomości odczytujmy o ustalonej porze, nie bawmy się w zabijacze czasu lepiej poświęcić ten czas na sport czy z rodziną.
Możemy też być przeczulenie na punkcie sprawdzania naszych codziennych finansów, stanu konta czy lokaty. Raz dziennie wystarczy, lokat raz na miesiąc i tak bank częściej nic nam nie przeleje. Warto więc zrelaksować się i poświęcić ten czas na przykład na sporządzenie budżetu domowego, dowiemy się na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Warto też uświadomić sobie co możemy jeszcze zrobić by obniżyć nasze wydatki. Skoro dużo czasu spędzamy przy komputerze to zamiast kolejnego logowania na stronie banku wykonajmy porównanie cen z pomocą przyjdzie nam kalkulator cen energii dostępny na stronie porównywarki. Zobaczmy sprawdźmy czy wymieniliśmy żarówki na energooszczędne oraz czy nasze sprzęty nie wymagają wymiany. Tak spożytkowany czas szybciej przyczyni się do pozyskania oszczędności.

Popularne posty