Oszczędności rosną, ale czy wszystkim?

Jak podaje Narodowy Bank Polski Polacy oszczędzają. Oczywiście to zyski liczone od lokat czy oszczędności zgromadzonych na rachunkach mnie mniej jednak jakieś są :) i to mnie cieszy. Jest jednak druga strona medalu, bowiem inne badania głoszą, że oszczędności bankowe to pieniądze jakie należą tylko do 10% Polaków. Zatem co, 90% za nas nic nie odkłada?
Badania robione na temat oszczędzania bywają różne, 5% oszczędza na emerytury zakładając na ten cel specjalne konto emerytalne. Inni oszczędzają na zmianę sprzętu, wakacje czy mieszkanie. Na to w większości oszczędzają Polacy. O ile można powiedzieć, że 30% to większość. Reszta odpowiadających na pytanie Polaków odpowiadała, że nie oszczędzą bo nie ma z czego odkładać, bądź nie stać ich na oszczędzanie. Jak to nie stać ich? Chyba pytanie czy Pan/Pani oszczędza jest mylone z pytaniem czy pan/pani może pozwolić sobie na odłożenie pieniędzy. Niski dochód powinien właśnie mobilizować do rezolutnego oszczędzania.
A przecież jedni muszą oszczędzać by się nie zadłużać i starczyło im od 1 do 1 pierwszego. Oszczędzanie to rezygnacja z czegoś, świadome działanie. Błędne jest to, że niektórzy rozumieją przez oszczędzanie fakt, że zostaje im z wypłaty sumka, którą odkładają. Tak, czy inaczej jeśli ktoś ma nadwyżki pensji nie bardzo dostrzeże oszczędności jakie uzyska zmieniając swoje nawyki.
A ilu jest Polaków, którzy nie zanoszą do banku swoich oszczędności gdyż te muszą szybko wydać na coś innego. Tu liczy się każdy zaoszczędzony grosz na jedzeniu, cieszą niskie rachunki za prąd czy wodę jakie dostaniemy dostosowują się do porad. Każda zaoszczędzona złotówka jest mile widziana.
Wielu ludzi chciałoby oszczędzać jednak z jakichś powodów tego nie robią. Dlaczego? Może nie umieją, nie chcą albo nie widzą w tym sensu., a może to robią tylko nieświadomie.
Tak czy inaczej oszczędzanie to ciężka praca, dostrzegą ją jedynie ci którzy świadomie zmienili swoje nawyki. Pamiętają o wyłączaniu trybu oczekiwania, przed otwarciem lodówki zastanawiają się co chcą z niej wyjąć, zmienili operatorów komórkowych bądź tak często z nich nie korzystają. 

Popularne posty