Klasy energetyczne do to takiego?

Ostatnio jak czytałam na temat oszczędzania wszędzie pojawiał się temat dotyczący sprzętów energooszczędnych, sprzętów o niskim zużyciu energii, sprzętów w klasie A+ czy A++, posiadających etykietę energooszczędną. Dobrze ale jaką tak naprawdę niesie to treść, co ukrywa się pod ww. pojęciami?

Udało mi się ustalić, że etykieta energetyczna to obowiązek. Wymóg zaopatrywania sprzętów elektronicznych w etykietę energetyczną nałożyła na producentów Unia Europejska. Komisja Europejska bo to ona ściślej mówiąc odpowiada za wprowadzenie etykiet, postanowiła uświadamiać użytkowników elektroniki, tak więc etykieta ma za zadanie spełniać kilka funkcji:
  • informacyjna informuje o podstawowych parametrach jakie posiada urządzenie,
  • informuje o kasie energetycznej, najniższa to G najwyższa to A+++ w niej ukrywają się też nowoczesne technologie jakie posiada urządzenie,
  • etykieta ma zwiększyć świadomość kupującego aby wybierał sprzęt dostosowany do jego potrzeb, bo jak wiadomo duże zużycie energii ma niekorzystnie odbija się na środowisku.
Na etykiecie znajdują się także informacje o zużyciu wody, klasach suszenia, wirowania, a także najważniejszy parametr czyli kWh. Dokładniej ile kWh pobierze urządzenie w ciągu roku.

Oczywiście jest jeszcze kwestia opłacalności takiej inwestycji. Nowe sprzęty zwłaszcza te z tzw. „górnej półki” które odznaczają się technologiami nie kosztują mało. O analizie opłacalności przeczytacie tutaj. (klik) http://energiadirect.pl/poradniki/ile-zaoszczedzisz-kupujac-sprzet-wyzszej-klasy-energetycznej Jednak są zalety posiadani nowego sprzętu i nie chodzi tu tylko o oszczędność. Nowy sprzęty są zazwyczaj proste w obsłudze można wręcz powiedzieć, że są intuicyjne. Dodatkowo zakupując nowy sprzęt wybieramy taki, który ma pożądane przez nas funkcje takie jak płukanie delikatnych tkanin poprzez kołyskowe ruchy bębna, program eko, czy program do prania bielizny. Nie wspomnę o wyglądzie nowoczesnych urządzę bo o gustach się nie dyskutuje ale odwiedzający sklepy z elektroniką wiedzą, że sprzęty potrafią zadziwić.


Kończąc wpis o etykietach warto dodać, że parametry podawane na etykiecie to informacje szacunkowe. Informują o zużyciu energii czy wody, jednak pomiary te powstały w oparciu o testy laboratoryjne, które czasem nie oddają warunków domowych. Parametr ten poświadczony jest świadectwem energetycznym, powstał aby porównywać koszty eksploatacyjne poszczególnych modeli i urządzeń.

Popularne posty